Trzydzieści pięć lat temu, w dniach 27-29 lipca 1979 roku, pomimo szykan ze strony Służby Bezpieczeństwa, w Gdańsku odbyło się spotkanie inicjujące powstanie Ruchu Młodej Polski. RMP określał siebie jako konsekwencja „coraz powszechniejszego przekonania, iż nieodzownym warunkiem odbudowy życia społecznego i politycznego w naszym kraju musi być ukształtowanie się i prezentacja społeczeństwu grup i środowisk politycznych.”

Foto: Wikimedia Commons
Foto: Wikimedia Commons

Wśród sygnatariuszy Deklaracji Ideowej RMP byli m.in. Aleksander Hall, Magdalena Modzelewska, Arkadiusz Rybicki, Bożena Rybicka, Jan Samsonowicz, Andrzej Słomiński, Gabriela Turzyńska, Marek Jurek, Jacek Bartyzel, czy Maciej Grzywaczewski.
RMP organizował m.in. demonstracje niepodległościowe w dniu 3 Maja. W czasie strajku sierpniowego 1980 r. dwie działaczki RMP, Bożena Rybicka i Magdalena Modzelewska, wspólnie z Lechem Wałęsą prowadziły modlitwy w Stoczni Gdańskiej. W czwartym dniu strajku Maciej Grzywaczewski i Arkadiusz Rybicki namalowali na drewnianych tablicach 21 postulatów, które w 2003 r. trafiły na listę najważniejszych dokumentów ludzkości „Pamięć świata” UNESCO.

W czasie stanu wojennego część działaczy RMP była internowana. Ruch Młodej Polski rozwiązał się w 1982 r., a środowisko RMP włączyło się w budowanie „Solidarności”.

na podstawie: narodowcy.net, dzieje.pl