Fundacja Niepodległości przygotowuje niezwykłą pozycję. Będzie to wywiad rzeka ze Zbigniewem Siemiaszką, wybitnym publicystą, pisarzem i historykiem. Rozmowa została przeprowadzona przez Piotra Godzinę – Członka Zarządu Fundacji Niepodległości.

O czym książka:

Wywiad rzeka z Siemaszką stanowi podróż przez życie młodego, a potem już dojrzałego i dorosłego Polaka emigranta rzuconego przez wir historii do różnych krajów i kultur. Podróż na tle historii Polski i Polaków w trakcie dramatycznych wydarzeń II wojny światowej i po jej zakończeniu gdy powrót do kraju był dylematem setek tysięcy obywateli Rzeczpospolitej. Siemaszko ze względu na wiek (perspektywę czasową) oraz swoje umiejętności krytycznego, ale i twórczego spojrzenia na świat jest unikatowym świadkiem historii Polski, jej dziejów w XX wieku. Jego świat osobisty (i ten społeczno polityczny) rozpoczęty w czasach II Rzeczpospolitej trwa i nadaje niewiarygodną perspektywę spojrzenia na nasze sprawy. Siemaszko dzięki swojej, jak sam mówi, witalności, genom, Bogu odbywa niesamowitą podróż przez historię, która trwa i o której zaświadcza jak mało kto. Przy tym odważnie wkracza w sfery „święte” dla Polaków i komentuje je krytycznie, racjonalnie i bez umizgów do poprawności.

Kilka słów o bohaterze:

Jest wybitnym publicystą, pisarzem i historykiem. Posiada unikalną perspektywę historyczną oraz zakres doświadczeń osobistych. Jako młody człowiek dojrzewał na Kresach (Wileńszczyzna, Lachowszczyzna); potem wszedł w okres II wojny światowej i w wyniku agresji sowieckiej na Polskę 17 września 1939 r. został w 1940 r. zesłany do Kazachstanu z matką, siostrą i bratem. W wyniku układu Sikorski-Majski, Z. Siemaszko zgłosił się do Armii Gen. Andersa i razem z nią opuścił Rosję sowiecką latem 1942 r. Następnie przez Iran, Irak, Palestynę, Południową Afrykę trafił w 1943 na kurs cichociemnych i do brygady spadochronowej w Anglii, a potem do kompanii radiotelegraficznej Oddziału VI sztabu Naczelnego Wodza i tam służył do końca wojny. Po wojnie wykształcił się korzystając z grantów rządu brytyjskiego, ukończył studia elektroniczne i przepracował w przemyśle brytyjskim do końca lat 80 tych gdy przeszedł na emeryturę. Od czasów zakończenia II wojny światowej żywo interesował się tak dziejami politycznymi jak i wojskowymi pokolenia wojennego. Poznał wiele kluczowych dla losów wojennych postaci, w tym generałów, wysokich oficerów oraz pisarzy takich jak Jerzy Giedroyć, z którym wymienił ponad 700 listów. Publikował, przeprowadzał wywiady rozmowy (m.in. z gen. Wł. Andersem w 1967 r.), pisał książki. Po 1989 nie wrócił do Polski, zakorzeniony rodzinnie i zawodowo w Wlk. Brytanii. Odwiedził Polskę trzykrotnie. Ostatnio ukazała się w Polsce biografia gen. Władysława Andersa, I Tom (Gen. Anders w latach 1892-1942) jego autorstwa. Siemaszko, pomimo wieku, nadal pracuje nad wieloma publikacjami jednocześnie. Jego prace charakteryzuje krytycyzm, precyzja, niezwykła umiejętność posługiwania się źródłami i ich interpretacja, także dbałość o formę oraz język oryginalny z epoki. Własne zasoby archiwalne i przeżycia to fundament autentyczności, związku z epoką. Jego książki są szczere, pełne faktów, drobiazgów i anegdot, których nie znajdzie się w monografiach. W tym sensie posiadają unikatowy walor literacki (język) oraz poznawczy.

Kiedy?
 
Planowana premiera – koniec 2014 roku.
 
Książka będzie wydana w twardej, lakierowanej okładce, format B5. Zawierać będzie wkładkę zawierającą fotografie z prywatnych zbiorów Z.S. Siemaszki, ilustrujące przytaczane przez niego wspomnienia. Książka ,,Emigrant…” adresowana do młodzieży i dorosłych przyczyni się do promocji kultury literackiej, przybliży postać Siemaszki oraz dostarczy niezwykle cennej wiedzy o życiu polskiej emigracji.

Portal parezja.pl, objął książkę „Emigrant” swoim patronatem medialnym.