Centrale górnicze podjęły decyzję o zorganizowaniu manifestacji w obronie branży górniczej oraz przeciwko polityce osób zarządzających spółkami węglowymi. Manifestacja odbędzie się 29 kwietnia i rozpocznie się przed budynkiem Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego.

common.wikimedia
common.wikimedia

Sytuacja w polskim górnictwie nie jest zbyt wesoła od dłuższego czasu, jednak czalę goryczy przelała decyzja o wstrzymaniu na tydzień wydobycia w Kompanii Węglowej SA. Oznacza to m.in:

– zwolnienie z obowiązku świadczenia pracy pracowników Centrali KW w dniach 22 kwietnia-5 maja br.,

– wstrzymanie produkcji z jednoczesnym zwolnieniem z obowiązku świadczenia pracy pracowników kopalń „Bolesław Śmiały”, „Brzeszcze”, „Chwałowice”, „Jankowice”, „Piast”, „Piekary”, „Pokój”, „Sośnica-Makoszowy”, „Ziemowit” i specjalistycznych jednostek organizacyjnych w okresie 28 kwietnia-5 maja br.,

„Polskie górnictwo węgla kamiennego stanęło na skraju przepaści. Wieloletnie zaniedbania kolejnych rządów i zarządzających spółkami węglowymi musiały w końcu doprowadzić do tego, przed czym wielokrotnie przestrzegaliśmy, a co dzisiaj dzieje się na naszych oczach: najpierw kilkadziesiąt tysięcy osób, pracowników Kompanii Węglowej, nie było pewnych wynagrodzenia za przepracowany miesiąc, a kilka dni później dowiedzieliśmy się o wprowadzeniu „przestoju ekonomicznego”, co skutkować będzie obniżeniem pensji o kilkadziesiąt procent. Reasumując, górniczy protest w Katowicach po raz pierwszy nie będzie wyrazem sprzeciwu przeciwko czemuś, co może nastąpić, a przeciwko czemuś, co już zafundowali ludziom panowie prezesi” – mówi Jarosław Grzesik, przewodniczący Sekcji Krajowej Górnictwa Węgla Kamiennego NSZZ „Solidarność”.

Związek wystosował wniosek o spotkanie z premierem Donaldem Tuskiem, w związku z dramatyczną sytuacją polskiego górnictwa. Przedstawiciele central górniczych zapowiadają, że w przypadku braku reakcji ze strony premiera, 19 maja górnicy przyjadą demonstrować do Warszawy.

na podstawie: http://www.solidarnoscgornicza.org.pl