Posiedzenie rząduFoto: Grzegorz Rogiński/KPRM, Flickr.com
Posiedzenie rządu
Foto: Grzegorz Rogiński/KPRM, Flickr.com

Jeśli w Sejmie nie uda się przepchnąć ustawy o grabieży pieniędzy z OFE do ZUS, to rządowi Tuska zabraknie w przyszłym roku 15 mld zł. Tym samym przekroczony zostanie drugi próg ostrożnościowy w relacji długu do PKB (55 proc.) i tego już kreatywną księgowością ukryć się nie da.

Opinia Prokuratorii Generalnej jest jasna: odebranie OFE obligacji to wywłaszczenie bez odszkodowania. Konstytucja zaś mówi, że wywłaszczenie zawsze musi się wiązać z odszkodowaniem. Jeśli rządowa ustawa o przeniesieniu pieniędzy z OFE do ZUS z jakiegoś powodu jednak nie wejdzie w życie (nie uda się jej przegłosować w Sejmie, lub zostanie zaskarżona do Trybunału Konstytucyjnego), to Tusk z Rostowskim będą mieli bardzo poważne kłopoty. W jednej chwili bowiem wypłyną na wierzch wszystkie długi, które chcieli przykryć grabieżą naszych pieniędzy z OFE do ZUS.

Największe spustoszenie nastąpiłoby w planie finansowym Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Nie byłoby ok. 15 mld zł przychodów ekstra. Większość z tej kwoty to pożytki z aktywów przejmowanych od OFE (poza obligacjami fundusze przekażą gotówkę, bankowe papiery wartościowe i obligacje komunalne). Eksperci MF wyliczyli te pożytki na blisko 11 mld zł w 2014 r. Reszta to zysk z wprowadzenia suwaka – stopniowego przenoszenia środków do ZUS osób, którym do emerytury zostało 10 lat i mniej. Suwak miałby dać ok. 4,4 mld zł.

Bez dodatkowych przychodów FUS Ministerstwu Finansów trudno byłoby zmniejszyć budżetową dotację do funduszu. W przyszłym roku miałaby ona wynieść o niemal 7 mld zł mniej niż w tym roku. Dalej: bez przenoszenia ubezpieczonych do ZUS nie dałoby się wyraźnie zmniejszyć budżetowej refundacji składki wypłacanej OFE. W ten sposób resort straciłby oszczędności rzędu 3 mld zł.

na podstawie: gazetaprawna.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.