Flaga Unii Europejskiej.
Foto: Rock Cohen/Flickr.com

Aktualnie energetyka i hodowla ryb są zwolnione z opłat za korzystanie z wód powierzchniowych. Wkrótce jednak może się to zmienić, za sprawą regulacji projektu nowego Prawa wodnego. Zmian domaga się Komisja Europejska.

Zdaniem unijnych urzędników zwolnienia z opłat powinny zostać zniesione. Ważnym głosem w tej sprawie będzie wyrok Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości, który ma stwierdzić czy nakładanie opłat jest zasadne. Komisja Europejska pozwała Niemcy w związku z tą sprawą. Nasi zachodni sąsiedzi twierdzą, że jedyne opłaty jakie powinny obowiązywać obywateli, to te za pobieranie wody w ramach systemów wodno – kanalizacyjnych, ponieważ woda w innych systemach po wykorzystaniu i tak wraca do środowiska.

Aktualnie Polska zakłada zniesienie zwolnień, jeśli jednak wyrok Trybunału będzie korzystny dla Niemców to przepisy mają zostać znów zmienione.

Nowe prawo ma również zlikwidować siedem Regionalnych Zarządów Gospodarki Wodnej oraz osiem Urzędów Żeglugi Śródlądowej a w ich miejsce powołać sześć urzędów gospodarki wodnej. Urzędy te będą odpowiadały za administrowanie wodą a także za wykonywanie unijnych dyrektyw.

na podstawie: wgospodarce.pl