19 marca o godzinie 9:45 w Collegium Da Vinci w Poznaniu zostanie zainaugurowany II Chrześcijański Kongres Społeczny. Czas i miejsce jest nieprzypadkowe, bo odnosi się do 1050. rocznicy Chrztu Polski.

Idea kongresu wyrasta z potrzeby zebrania razem wszystkich rozproszonych wysiłków polskich środowisk katolickich w celu budowania cywilizacji chrześcijańskiej. Ma on dać szansę na głębszy namysł oraz by się policzyć tym, którzy angażują się w sprawę budowy społeczeństwa chrześcijańskiego.

W czasach pesymizmu, gdy wielu porzuca drogę Kościoła patrząc na niego jak na przegranego przemian społecznych musimy sobie i innym przypominać, że to my sami poruszamy – tu i teraz – tryby natury i łaski, które są znakiem żywotności społeczeństwa sprawiedliwego czyli chrześcijańskiego.

Chrześcijański Kongres Społeczny został zainicjowany w ubiegłym roku przez prezesa Prawicy Rzeczypospolitej Marka Jurka. W tym roku wezmą w nim udział m.in. Jarosław Gowin, Paweł Kukiz, Michał Marusik, Kornel Morawiecki, Kazimierz Michał Ujazdowski, Magdalena Korzekwa-Kaliszuk, prof. Bogdan Chazan, Dyrektor Generalny The European Christian Polotical Movement Guido Van Beusekom, czy wiceminister spraw zagranicznych Węgier Ferenc Kalmar.

W sobotnim kongresie wezmą udział przedstawiciele kilkudziesięciu środowisk, m.in. Christianitas, KSM, Jeden z Nas, CitizenGO, Instytut Ordo Caritatis, Polska Federacja Ruchów Obrony Życia, Stowarzyszenie Koliber, Katolickie Stowarzyszenie Filmowe, Forum Kobiet Polskich, Stowarzyszenie Rodzin Wielodzietnych, Związek Dużych Rodzin 3+, Odnowa w Duchu Świętym, Stowarzyszenie Rodzin Wielodzietnych, Federacja Stowarzyszeń Rodzin Katolickich.

Cieszę się, że tak wiele różnorodnych środowisk będzie reprezentowanych na naszym kongresie. Obecna sytuacja pokazuje jak bardzo w Polsce, ale także w Europie, potrzebna jest zjednoczona, zwarta i silna opinia chrześcijańska. Chrześcijański Kongres Społeczny to wyznaczenie kierunku, ale trzeba pamiętać, że jeszcze daleka droga przed nami – mówi Andrzej Dubiel, organizator Chrześcijańskiego Kongresu Społecznego.

Kongres ma się docelowo przerodzić w stałe forum współpracy polskiej opinii chrześcijańskiej. W zgodnej opinii członków Narodowej Rady Chrześcijańskiego Kongresu Społecznego taka inicjatywa jest potrzebna, aby opinia chrześcijańska w naszym kraju mogła mówić silnym, wspólnym, merytorycznym głosem. Zainicjowane przed rokiem przedsięwzięcie przyciąga kolejne środowiska katolickie, które chcą wymieniać się wspólnymi doświadczeniami i przemyśleniami i polepszać współpracę z innymi podmiotami.