Dziś od rana trwa ostatni etap wyłączania naziemnej telewizji analogowej, a tym samym kolejne włączenia nadajników cyfrowych. Jak informuje UKE, od dziś 98,8 % populacji Polski znajdzie się w zasięgu MUX-1, 98,8 % w zasięgu MUX-2, a 99,5 %  MUX-3. Nadal nie wiadomo, kiedy TVP zwolni zajmowane przez siebie miejsca w MUX-1.

Przypomnę, że rzecznik prasowy Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji, Artur Koziołek na powyższe pytanie odpowiedział mi: „(…)W przypadku osiągnięcia (zgodnie z ustawą o wdrażaniu naziemnej telewizji cyfrowej) zasięgu MUX-3 ponad wymóg 95% populacji, Prezes UKE miałby podstawę do zmiany decyzji rezerwacyjnej dla TVP i przyznać rezerwację częstotliwości nowym nadawcom przed terminem wskazanym w przedmiotowej ustawie.”.

Jak poinformował mnie Piotr Jaszczuk z Wydziału Prasowego i PR UKE: „Rozpoczęcie rozpowszechniania programów telewizyjnych (TV Trwam, TVP ABC, kanału filmowego i kanału edukacyjno-poznawczego-przyp. red.) w sposób cyfrowy nastąpi nie wcześniej niż z dniem wygaśnięcia rezerwacji wydanej dla TVP S.A. Aktualnie dysponentem tych częstotliwości do dnia 27 kwietnia 2014 roku jest TVP S.A. Istnieje natomiast możliwość rozpoczęcia wcześniejszego rozpowszechniania programów TV Trwam, TVP ABC, nadawcy programu filmowego oraz nadawcy programu o charakterze edukacyjno-poznawczym w sposób cyfrowy przed tym terminem pod warunkiem, że TVP S.A. zwróci się do Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej o uchylenie decyzji rezerwacyjnej dla pierwszego multipleksu cyfrowego (MUX-1). Zaznaczam, że ustawa z dnia 30 czerwca 2011 roku o wdrożeniu naziemnej telewizji cyfrowej określa ogólne zasady i sposób wdrożenia naziemnej telewizji cyfrowej oraz obowiązki nadawców, natomiast decyzja rezerwacyjna zawiera szczegóły dotyczące terminów i trybu postępowania w zakresie wykorzystywania zasobów częstotliwości.„.

W tej sytuacji wcześniejsze zwolnienie przez TVP miejsc w MUX-1 zależy jedynie od dobrej woli nadawcy. Wysłałem już moje pytania w tej sprawie do rzecznika TVP, pana Jacka Rakowieckiego. Jak tylko otrzymam wyczerpujące odpowiedzi powstanie kolejny artykuł na łamach portalu Parezja.pl.

Piotr Jaszczuk z UKE przybliżył mi także proces uzyskania decyzji rezerwacyjnej przez nowych nadawców:”Decyzje dotyczące rezerwacji częstotliwości dla potrzeb TV Trwam, TVP ABC, nadawcy programu filmowego oraz nadawcy programu o charakterze edukacyjno-poznawczym nie zostały jeszcze wydane. Powyższe wynika z faktu, że zarówno TV Trwam, jak i Telewizja Publiczna nie mogły jeszcze formalnie złożyć do Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej wniosków o rezerwację częstotliwości na rozpowszechnianie drogą rozsiewcą naziemną programów telewizyjnych w sposób cyfrowy.  

Oba podmioty będą mogły wystąpić z takimi wnioskami po wydaniu przez Przewodniczącego KRRiT stosownych Koncesji. Decyzje te zostaną wydane zgodnie z obowiązującymi przepisami i będą określały terminy rozpoczęcia wykorzystywania częstotliwości radiowych przez poszczególnych nadawców.„.

Przypomnę, że Telewizja Polska otrzymała 4 miejsca w MUX-1 w celu zapewnienia odpowiedniego zasięgu swoim głównym stacjom. Było to jedyne możliwe wyjście w czasie, kiedy MUX-3 nie docierał jeszcze do większości Polaków. W sytuacji, kiedy multipleks z kanałami nadawcy publicznego ma największy zasięg z wszystkich, dalsze nadawanie kanałów TVP w MUX-1 wydaje się być bezcelowe. Jednak ani MAC, ani UKE, ani KRRiT nie mają takich procedur, żeby mogły zmusić TVP do opuszczenia MUX-1 przed ustawowym terminem 28 kwietnia 2014 roku.

 

Aktualizacja: Rzecznik prasowy TVP S.A. Jacek Rakowiecki na moje pytanie o termin zwolnienia przez TVP miejsc w MUX-1 odpowiedział: „TVP nie rozważa zwolnienia miejsca na MUX-1 wcześniej, niż w kwietniu 2014, bo mimo uruchomienia  MUX-3 jego zasięg jest ogólnopolski jedynie teoretycznie, czy też mówiąc precyzyjniej: daje gwarancję sygnału, ale jedynie „outdoor”, czyli na zewnątrz budynków. Obecnie zaś zacznie się etap prac badawczych, gdzie sygnał jest zbyt słaby i wzmacnianie go, w razie konieczności. Osobna, wymagająca też skomplikowanych prac, kwestia to tzw. regionalizacja sygnału, czyli dostosowanie emisji  do administracyjnych granic  województw. Gwarancję przeprowadzenie tych prac i uzyskania odpowiednich parametrów emisji w. TVP uzyska dopiero – jak wspomniałem – w kwietniu 2014 roku.”

 

na zdjęciu siedziba TVP S.A.

źródło zdjęcia: Wikimedia Commons.