Źródło: wikimedia.org
Źródło: wikimedia.org

Jak informuje Stałe Przedstawicielstwo Polski przy ONZ w Nowym Jorku, w poniedziałek Polska nawiązała stosunki dyplomatyczne z Nauru, państwem wyspiarskim leżącym w zachodniej części Oceanu Spokojnego, w Mikronezji. Państwo to jest jednym z najmniejszych na świecie, zarówno pod względem powierzchni (trzecie najmniejsze państwo na świecie zaraz po Watykanie i Monako), jak i liczby mieszkańców (obecnie ok. 14 tyś.).

Choć dla wielu może to okazać się zaskakujące i dziwne Bogusław Winid, Stały Przedstawiciel Polski przy NZ oświadczył w przesłanym PAP komunikacie:

Jestem dumny, że od dziś, dzięki nawiązaniu stosunków dyplomatycznych, będziemy mogli zintensyfikować kontakty między naszymi krajami.

Dokumenty dotyczące nawiązania stosunków dyplomatycznych między Polską a Nauru zostały podpisane w poniedziałek w Nowym Jorku przez ambasador Marlene Moses – przedstawicielkę rządu Nauru, która kieruje Stałym Przedstawicielstwem Nauru przy NZ i przez Bogusława Winida.

W komunikacie jaki trafił do PAP podkreślono, że Nauru jest krajem wyspiarskim, który jest coraz częściej wybierany przez turystów z Polski. Do najpoważniejszych problemów tego kraju należą negatywne efekty związane ze zmianą klimatu, o czym także wspomniano w komunikacie:

Polska stara się wychodzić naprzeciw tym problemom, m.in. angażując się w prace Ramowej Konferencji NZ ds. Zmian Klimatu.