Foto: commons.wikimedia.org
Foto: commons.wikimedia.org

Od początku maja można zwiedzić obóz wojenny króla Jana III Sobieskiego, który znajduje się na przedpolu Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie. Obóz jest rekonstrukcją obozu wojennego spod Wiednia 1683 roku.

Obóz królewski pod Wiedniem składał się z kilku namiotów: królewskiego, służebnych oraz kordegardy (namiot dla straży). W tych wszystkich namiotach musiał zmieścić się cały dobytek królewski. Namioty miały zapewnić królowi zarówno sferę prywatną, jak i miejsce do odbywania obrad. Jednocześnie musiały pokazać dostojność i majestat króla.

W wilanowskim obozie na co dzień jest otwartych kilka namiotów: lotna drukarnia, mennica polowa i kuźnia królewska. W weekendy dodatkowo można zobaczyć jeszcze: namiot króla, namiot Polonia Militaria, namiot przyrodniczy oraz kuchnię polową.

Szelągi, trojaki, szóstaki, czyli królewskie pieniądze

Do prowadzenia wojny są potrzebne przede wszystkim pieniądze. Dzięki nim król może zaopatrzyć swoje wojsko w broń, zapasy żywności, zapłacić za służbę. Pieniądze potrzebne są niemal wszędzie. Jan III zorganizował sobie dwie mennice: w Bydgoszczy i w Krakowie. Tym samym chciał pokryć długi poprzednich królów oraz wpłynąć na poprawę gospodarki kraju. Wiele monet wybijano ręcznie, dzięki czemu dziś można te monety odtworzyć.

W pierwszym namiocie wilanowskim znajduje się mincarz. Posiada on odpowiedni sprzęt do wybijania monet z czasów króla Sobieskiego. Opowiada o tym, jaką wartość miały poszczególne monety i co można było za nie kupić. W namiocie można zobaczyć cztery rodzaje monet: szelągi, trojaki, szóstaki i orty. Dodatkowo pod czujnym okiem mincarza można spróbować swoich sił w wybijaniu XVII-wiecznych monet i zabrać sobie taką wybitą przez siebie kopię do domu.

„Lotna prasa”

W obozie Jana Sobieskiego znajdował się nietypowy na tamte czasy namiot, który pełnił funkcję drukarni. Pierwsza tzw. lotna prasa pojawiła się już na ziemiach polskich w XVI wieku. Wynalazek zdobył uznanie wyruszających na wojnę. Król Jan III używał drukarni pod Wiedniem, m.in. po to, by ukazać okrucieństwa przeciwnika. Takie drukowane teksty miały ogromną siłę oddziaływania. Za pomocą królewskich urzędników trafiały one do zainteresowanych.

W drugim namiocie w Wilanowie znajduje się zrekonstruowana lotna prasa drukarska, matryce do układania czcionek, a także woskowa tablica do pisania, drzeworyt i różne, gotowe druki ulotne. Drukarz królewski przebrany w strój XVII-wieczny opowiada o mechanizmie działania drukarni. Można wziąć do ręki, obejrzeć i poczytać różne druki, które są na papierze drzewnym. Niektóre druki, np. listy do Marysieńki można również zakupić. Ponadto w tym namiocie jest wiele książek o czasach króla Jana III.

Nie ma dworku bez kuźni

W każdym porządnym XVII-wiecznym dworku znajdowała się kuźnia. Prace kowala można podzielić na dwa rodzaje: w czasie pokoju i w czasie wojny. Kiedy był pokój, kowal podkuwał konie, wytwarzał różne niezbędne do funkcjonowania dworu przedmioty i naprawiał te, które się zepsuły. Natomiast w czasie wojny ostrzył szable, lał kule, a nawet, kiedy brakło medyka, wyrywał zęby.

W obozie królewskim w Wilanowie każdego dnia można zobaczyć zrekonstruowaną kuźnię królewską. Znajduje się tam kowal ubrany w strój ze swojej epoki, który pokazuje, jak kuć stal i wytwarzać z niej różne przedmioty. Oprócz tego kowal opowiada różne ciekawostki związane z kowalstwem w XVII wieku. W tym miejscu można również zobaczyć kowadło, noże, świeczniki, podkówki czy kule muszkietowe używane w XVII wieku. Niektóre kopie można również zakupić.

Aktywna edukacja

Rekonstrukcja obozu króla Jana III Sobieskiego jest miejscem, w którym i starsi i młodsi mogą poznać życie wojenne króla, poszerzyć swoje horyzonty historyczne, a także miło spędzić swój wolny czas. Wystawa jest otwarta do 28 września 2014 roku.

Na podstawie: www.kulturalna.warszawa.pl/ www.wilanow-palac.pl