W dniach 3-5 kwietnia 2016 w Lublinie odbędzie się kolejna już Retrospektywa Festiwalu Filmów Dokumentalnych Niepokorni Niezłomni Wyklęci.

Festiwal prezentuje sylwetki i dziedzictwo oraz historię tych najbardziej Wyklętych, czyli żołnierzy, którzy nigdy nie zaakceptowali sowieckiej okupacji. Festiwal pokazuje rolę polskiego podziemia i opozycji demokratycznej w walce z komunistycznym reżimem lat 1939-1989 – czytamy na oficjalnej stronie internetowej wydarzenia.

Kilka miesięcy po każdej edycji, w Lublinie ma miejsce retrospektywa festiwalu. Nie inaczej będzie tym razem. Odbędzie się ona w Chatce Żaka przy ulicy Radziszewskiego 16. Zaplanowano projekcję filmów, a także całą serię dyskusji panelowych oraz wydarzeń towarzyszących.

Wśród tytułów, które mają zostać zaprezentowane uczestnikom są m.in. „Kochankowie z lasu” w reżyserii Arkadiusza Gołębiewskiego, „WiN. Ostatnia nadzieja” w reżyserii Sławomira Górskiego, „Urodzona na zamku” w reżyserii Bogumiła Rawicza czy „Brygada” w reżyserii Rafała Mierzejewskiego.

Pierwszy panel dyskusji odbędzie się w środę. Jego tytuł to: Kogo obchodzi historia – o potrzebie polityki historycznej dzisiaj. Uczestnikami będą Krzysztof Szwagrzyk, Arkadiusz Gołębiewski, Jan Józef Kasprzyk, Tadeusz Płużański i Sławomir Poleszak, a prowadzącym będzie Tomasz Panfil. W poniedziałek odbędzie się dyskusja pt. Dzieci Żołnierzy Wyklętych o swoich rodzicach. Udział wezmą Andrzej Pilecki, Magdalena Zarzycka–Redwan, Janusz Niemiec-Żubryd, Krzysztof Bukowski, Romuald Rajs i Urszula Gierszon. Prowadzącym będzie historyk Tadeusz Płużański.

Retrospektywa rozpocznie się w niedzielę 3 kwietnia o godzinie 17 i potrwa do wtorku. Portal Parezja.pl objął nad wydarzeniem Patronat Medialny. Wkrótce na naszych łamach szczegółowy plan Retrospektywy.