10 pomysłów na produktywną kwarantannę
10 pomysłów na produktywną kwarantannę

Nadeszły ciężkie czasy, w których każdy z nas musi walczyć z nudą na własną rękę. Wszystkim doskwiera brak rozrywek, takich jak siłownia, kino, teatr, basen, wyjście na piwo ze znajomymi, zakupy z rodziną czy spacer po parku. Jak zatem wykorzystać ten czas, ażeby po ustaniu kwarantanny poczuć, że zrobiliśmy coś naprawdę pożytecznego i produktywnego?

  1. Zrób porządki w szafie. Przechowujemy tam wszystkie ubrania, zarówno te, w których chodzimy na co dzień, jak i te, których nie nosiliśmy od lat. Spodnie, które od trzech sezonów są za małe czy sukienka kupiona na zeszłoroczny ślub kuzynki. Ile z tych rzeczy tak naprawdę nosimy? Warto zrobić przegląd ubrań i zostawić tylko te, które rzeczywiście nam się przydadzą. W trosce o ekologię warto oddać niepotrzebne ubrania i dać im drugie życie. Warto także pomyśleć o sprzedaży takich ubrań w internecie lub wymianie na coś innego.
  2. Czytaj książki. Niby jest to banalne stwierdzenie, lecz wielu z nas tego nie robi. Okazuje się bowiem, że większość Polaków nie czyta książek. Według badań przeprowadzonych przez Bibliotekę Narodową w 2018 roku zaledwie 38% respondentów zadeklarowało przeczytanie przynajmniej jednej książki w ciągu roku. Tylko 9% badanych przyznało, iż czyta więcej niż 7 książek w przeciągu roku. Co zatem z pozostałymi 53% polskiej populacji? Czytanie książek poszerza naszą wiedzę, wzbogaca słownictwo, stymuluje umysł, rozwija myślenie a także pobudza wyobraźnię. Obecnie wiele sklepów internetowych wprowadza promocje, które mają zachęcić czytelników do zakupów. Warto zwrócić uwagę na książki skierowane w stronę rozwoju osobistego. Skłaniają one do rozmyśleń nad sensem poruszanych tematów i poszerzają nasze spojrzenie na świat.
  3. Załóż bloga. Głowa pełna pomysłów, nazwa już wymyślona, tematyka ustalona, ale zawsze brakuje czasu na to, by wystartować. Może to jest właśnie ten moment? Większość z nas siedzi w domu i przegląda strony internetowe dla zabicia nudy. To jest dobra chwila na to, by zacząć pisać i przyciągnąć uwagę głodnych ciekawostek czytelników.
  4. Rozwijaj się kulinarnie. Każdy z nas ma jakieś przepisy, które wielokrotnie chciał zrobić, ale okazały się zbyt czasochłonne. Teraz jest pora na to, by sięgnąć po nieużywane od dawna książki kucharskie i rozpocząć kulinarną przygodę.
  5. Napisz lub zadzwoń do starych znajomych. Każdy z nas ma takie osoby, z którymi nie kontaktował się od dawna. Myślimy o nich, ale po skończonej pracy wielu z nas nie ma już siły ani ochoty na rozmowę. Uniemożliwia to również ciągła gonitwa za pieniędzmi, brak czasu, kariera, dom, dzieci i obowiązki. Czas upływa a zażyłość z nimi słabnie. Warto o tym pomyśleć i zapytać co u nich słychać.
  6. Ucz się języków. Na to najczęściej brakuje nam ochoty. Nawet kiedy zabieramy się za intensywną naukę słówek, nasz zapał słabnie po kilku dniach. Istnieją jednak różne sposoby na to, ażeby języka się uczyć lub go sobie przypominać. Aplikacje na telefon codziennie informują nas o tym, ażeby odbyć lekcję. Możemy także oglądać filmy lub seriale z obcojęzycznymi napisami. Fiszki są świetnym sposobem na poszerzanie swojego słownictwa, natomiast lekcje online wspomogą naszą gramatykę.
  7. Zrób kurs. Stałe podnoszenie swoich kwalifikacji zawodowych jest istotne podczas pięcia się po szczeblach kariery. Warto uczyć się nowych zagadnień i poszerzać swoje horyzonty. Podczas poszukiwania nowej pracy być może właśnie odbyty kurs będzie kluczowym elementem w procesie rekrutacyjnym.
  8. Zgraj zdjęcia z telefonu. W pamięci naszego telefonu przechowujemy tysiące pamiątkowych zdjęć, filmików czy wiadomości. Warto zadbać o to, ażeby nasze wspomnienia nie uległy zniszczeniu wraz z zamoczeniem telefonu lub kradzieżą. Skopiuj je na przenośne dyski pamięci lub laptopa. Można także pomyśleć o tym, ażeby zgrane z telefonu zdjęcia wywołać i włożyć do albumu.
  9. Zacznij ćwiczyć. Poprzez nieustanne siedzenie czy leżenie na kanapie stajemy się apatyczni i ospali, mamy mniej siły do życia i motywacji do działania. Warto pomyśleć o tym, żeby pobudzić swoje ciało, a także umysł. Dzięki aktywności fizycznej zredukujemy poziom stresu i podniesiemy poziom hormonu szczęścia. Wiele siłowni oferuje także zajęcia on-line, gdzie możemy ćwiczyć wraz z trenerem i poczuć się jak na zajęciach zorganizowanych.
  10. Zaplanuj przyszłość. Obecnie nic nie jest pewne i nie możemy przewidzieć, czy za 3 tygodnie będziemy mogli spokojnie wylecieć na zaplanowane wakacje na Majorce. Możemy jednak planować długoterminowo. Teraz jest dobry czas na to, ażeby przemyśleć odwlekaną w czasie podyplomówkę. Warto także pomyśleć o wakacjach, bądź krótkim wypoczynku w Polsce, który podniesie kondycję dotkniętych kryzysem właścicieli domów wypoczynkowych.

Wykorzystaj ten czas w pełni dla siebie i potraktuj kwarantannę jako dobry sposób na polepszenie relacji rodzinnych, rozwój osobisty, psychiczny odpoczynek i relaks w domowym zaciszu.

 

 

Przeczytaj także: https://parezja.pl/silver-tsunami-czy-warto-zatrudniac-pracownikow-50/

 

2 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.