13 maja 1901 roku urodził się wielki polski bohater, ochotnik do Auschwitz rotmistrz Witold Pilecki.

Rotmistrz Pilecki był jedną z nielicznych osób, które trafiły do niemieckiego obozu koncentracyjnego z własnej woli. Działacze państwa podziemnego wywożeni przez Niemców przekazywali wstrząsające informacje na temat tego, co dzieje się w Oświęcimiu. Dowództwo zdecydowało o potrzebie przeprowadzenia akcji wywiadowczej.

Do zadania zgłosił się właśnie Witold Pilecki. Podczas ulicznej łapanki na Żoliborzu 19 września 1940 rotmistrz pozwolił się aresztować Niemcom. Trafił do KL Auschwitz jako Tomasz Serafiński. Jednym z zadań Pileckiego było zorganizowanie na terenie obozu konspiracji wojskowej. W nocy z 26 na 27 kwietnia 1943 rotmistrz wspólnie z dwoma innymi więźniami uciekł z Auschwitz.

8 maja 1947 roku Witold Pilecki został aresztowany przez komunistów. Poddano go bestialskiemu śledztwu i skazano na karę śmierci. Zarzuty, jakie mu przedstawiono, to nielegalne przekroczenie granicy, posługiwanie się fałszywymi dokumentami, brak rejestracji w Rejonowej Komendzie Uzupełnień, nielegalne posiadanie broni palnej, prowadzenie działalności szpiegowskiej na rzecz gen. Andersa oraz przygotowywanie zamachu na grupę dygnitarzy Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego.

Wyrok wykonano w maju 1948 w więzieniu przy Rakowieckiej poprzez strzał w tył głowy. Ciała nie wydano rodzinie, a rzucono w bezimienny dół tak, by pamięć o polskim bohaterze zginęła na zawsze. Perfidny plan się nie powiódł. Dziś Witold Pilecki jest uznawany za jednego z największych polskich bohaterów, a jego męstwo doceniają kolejne państwa Europy i świata.

Chwała Bohaterom.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.