13 grudnia w rocznicę Stanu Wojennego, w Kielcach o godzinie 17, stowarzyszenie Trzecia Droga zamierza zaprotestować przeciwko 19 generałom Armii Czerwonej, widniejącym w spisie jako honorowi obywatele miasta. W ich miejsce, organizatorzy proponują wpisanie nazwisk 19 bohaterów.

Po 25 latach tzw. „wolności” w rejestrze miasta Kielce jako honorowi obywatele, wciąż widnieją komunistyczni zbrodniarze. Są to m.in płk. Michaił Romanowicz Burłak, gen. armii Dymitr Daniłowicz Leluszenko, gen. mjr Georgij Wasiliewicz Iwanow, płk. Wiktor Iwanowicz Woronin, ppłk. Dymitrij Josifowicz Awrutow, sierż. Zinajda Grigorijewna Awrutowa czy kpt. Dawid Władimirowicz Eskin. Przeciwko takiemu stanowi rzeczy, postanowili zaprotestować młodzi narodowcy z Kielc organizując swoją akcję. W opisie inicjtywy czytamy: „13 grudnia, w dniu w którym sowiecki okupant wprowadził w naszym kraju stan wojenny, w czasie trwania którego wielu zostało aresztowanych lub internowanych, będziemy domagać się pod urzędem Miasta natychmiastowego zakończenia kwestii honorowych obywateli radzieckich w naszym mieście. Mamy wielu bohaterów którzy na ten tytuł zasługują o wiele bardziej. Wśród nich jest, Antoni Szacki ps. “Bohun”, “Dąbrowski” dowódca Brygady Świętokrzyskiej NSZ. Uważamy, że kielecka młodzież potrzebuje wzorów prawdziwych bohaterów, a nie czerwonych zbrodniarzy. Okupant jako honorowy obywatel Kielc jest obrazą dla każdego z nas. Akcja prowadzona będzie nie tylko w tym dniu, lecz trwać będzie do osiągnięcia założonego celu”.

O tym, jak zrodził się pomysł akcji, portalowi parezja.pl, mówił jeden z organizatorów Kamil Gil: „Parę tygodni po szczęśliwym przyjeździe do Kielc z 11 Listopada spotkaliśmy się i zastanawialiśmy się, co nasza grupa przygotuje na 13 grudnia. Praktycznie jednogłośnie stwierdziliśmy, że musimy zrobić coś nowego i podjąć tematykę, której jeszcze nikt nie podejmował. Chcieliśmy zrobić coś innego, coś co może zmienić otaczającą nas rzeczywistości. Dzięki wykładowi pana Kajetana Rajskiego wiedzieliśmy co to będzie. Okazało się, że Kielce posiadają 19 „honorowych obywateli” najgorszego możliwego rodzaju. Chodzi tu o bolszewickich generałów, tych samych którzy byli oprawcami i mordercami najlepszych Synów naszego Narodu. W 25 lat istnienia rzekomo wolnej Polski, aparat władzy nie kiwnął nawet placem, żeby oczyścić honor Kielc, by zmyć plamę, która została nadana rękami sowieckiego okupanta. Komuna już odeszła to prawda. Brednie spod znaku sierpa i młota nie stanowią dla nas zagrożenia- to też prawda. Ale pozostałości tego reżimu są policzkiem dla każdego patrioty i dlatego chcemy ich natychmiastowego usunięcia i uczczenia ludzi, których przelana krew domaga się tego od ponad półwiecza”.

W sobotę, 13 grudnia o godzinie 17 nastąpi wymarsz spod pomnika Henryka Sienkiewicza i demonstranci przejdą pod Urząd Wojewódzki. Tam będą miały miejsce okolicznościowe przemówienia i odczytany zostanie apel do Rady Miasta Kielce. Jak się dowiadujemy, kieleccy urzędnicy mieli odwodzić organizatorów od realizacji akcji, więc Ci postanowili rozszerzyć swoją akcję i w miejsce sowieckich zdrajców, zaproponować wpisanie do rejestru polskich bohaterów. Wśród nich, mieliby znaleźć się m.in  Antoni Szacki ps. Bohun, Dąbrowski, Henryk Dobrzański ps. Hubal, Jan Piwnik ps. Ponury, Antoni Heda ps. Szary, Aleksander Życiński ps. Wilczur, Marian Sołtysiak ps. Barabasz, Stanisław Grabda ps. Bem, Eugeniusz Kaszyński ps. Nurt, Euzebiusz Domoradzki ps. Grot, Franciszek Faix-Limanowski ps. Adam, Romuald Rodziewicz ps. Roman, Władysław Kołaciński ps. Żbik.

Portal parezja.pl, objął wydarzenie swoim patronatem. A link do wydarzenia TUTAJ.