Fundusz Ubezpieczeń Społecznych, czyli finansowe zaplecze ZUS, jest na dnie. Pobierane od pracujących Polaków obowiązkowe składki na ubezpieczenia społeczne nie wystarczają na wypłatę bieżących rent i emerytur.

Na wypłatę rent i emerytur w 2016 r. zabraknie aż 52 mld zł. Co roku Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (FUS), czyli finansowe zaplecze ZUS, odnotowuje gigantyczne deficyty, które – aby każdy emeryt lub rencista mógł dostać swoje świadczenie na czas – muszą być pokrywane różnego rodzaju dotacjami lub bezzwrotnymi pożyczkami z budżetu państwa.

W ten sposób środki zabrane podatnikom, które w normalnym trybie powinny być przeznaczone na armię, ochronę zdrowia czy budowę nowych dróg, muszą być przekazywane do FUS, tak by ZUS mógł wszystkim wypłacić emerytury na czas.

W ubiegłym roku deficyt FUS wyniósł 52,4 mld zł. Niestety w tym roku będzie podobnie. Sam ZUS szacuje, że składki na ubezpieczenia społeczne pokryją w 2016 roku jedynie 74 proc. wydatków związanych z wypłatą rent i emerytur.

niewygodne.info.pl/DK

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.