Foto: autonom.pl
Foto: autonom.pl

Wojewoda Marian Podziewski przeznaczy 265.000 zł na zintegrowanie około 700 cyganów żyjących w woj. warmińsko-mazurskim. Pieniądze zostaną przeznaczone na świetlice i… stworzenie nowych miejsc pracy. Dodatkowo 18 tys. trafi na wyprawki dla dzieci. Łączna kwota to 283 tys. złotych.

Wojewoda warmińsko-mazurski otrzymał 265 tys zł w ramach rządowego programu „Integracji Społeczności Romskiej w Polsce.” Dodatkowo przeznaczono 18 tys. zł na wyprawki dla dzieci uczących się w 10 olsztyńskich szkołach od Ministerstwa Cyfryzacji i Administracji.

Wojewoda w tym roku za te środki musi dofinansować świetlice i stworzyć nowe miejsca pracy.

Na Warmii i Mazurach według ostatniego spisu powszechnego z 2011 roku żyje około 700 osób narodowości romskiej. Wcześniej przynależność deklarowało 400 osób.

Podobne programy integrowania w Polsce jak do tej pory nie przynosiły skutków jak np. w Puławach, które przeznaczyły 2 000 000 złotych na „program aktywności lokalnej” przeznaczony również do lokalnej społeczności Cyganów. Program w swoim założeniu miał na celu pomóc wyjść z bezrobocia – w ciągu siedmiu lat żaden Cygan nie podjął pracy, ani nie przestał korzystać z opieki socjalnej. Kilka dni temu, cygański 12-latek zgwałcił bezdomną kobietę na dworcu PKP w Katowicach.

źródło: Gazetaolsztyńska.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here