Foto: Anna Oflus/Parezja.pl

W ubiegłym roku, każdy z 460 posłów otrzymał 142 800 złotych nieopodatkowanego ryczałtu na prowadzenie biura poselskiego. Rocznie daje to łącznie 65 milionów złotych z kasy Sejmowej. 

Maksymalnie, w ciągu roku każdy poseł może otrzymać na prowadzenie biura 145 tysięcy 800 złotych. Posłowie niepełnosprawni mogą liczyć na kwotę nawet o 50% wyższą. Kancelaria Sejmu przekazuje pieniądze do 5 dnia, każdego miesiąca. Politycy, zgodnie z zarządzeniem muszą rozliczać się z wydanych pieniędzy przedstawiając rachunki lub faktury VAT. Pozostałe pieniądze, powinny zostać oddane do kasy Sejmu. Sprawozdania posłów, muszą zostać złożone do 31 stycznia każdego roku, a następnie są one publikowane w formie elektronicznej na stronie internetowej Sejmu po ich zatwierdzeniu przez Prezydium Sejmu oraz Komisję Regulaminową i Spraw Poselskich.

Rocznie, Sejm wydaje na prowadzenie biur poselskich 67 milionów a przez całą kadencję 268 milionów złotych. Z funduszy na prowadzenie biur, politycy opłacają m.in asystentów, przejazdy taxówkami, karty parkingowe czy wynajem lokalu. Jest również rubryka „inne wydatki”, a tam… m.in: kupowanie kwiatów, wynajem xero, fotograf, konsultacje z zakresu public relations, przesyłki kurierskie, catering czy rozmowy telefoniczne.

na podstawie: money.pl