Branża IT w Polsce nieustannie się rozwija, a zapotrzebowanie na programistów rośnie. Szacuje się, że tylko w naszym kraju deficyt na takich specjalistów wynosi około 50 tysięcy. Prawdopodobnie taki trend utrzyma się jeszcze przynajmniej przez najbliższą dekadę. W związku z tym 2020 rok jest idealnym czasem na to, aby rozpocząć naukę kodowania. Poznaj pięć powodów, dla których warto zostać programistą!

1. Każdy może zostać programistą

Być może pierwsza myśl o programowaniu, która przychodzi Ci do głowy to stwierdzenie, że jest to zawód dla osób o umyśle ścisłym. Jednak to tylko błędne przekonanie. Zdecydowanie każdy, nawet humanista, może zostać programistą! Jednakże najważniejszymi cechami, które powinni posiadać wszyscy, którzy chcą rozpocząć karierę programisty są systematyczność, wytrwałość, nieustanna chęć nauki i podnoszenia swoich kwalifikacji, umiejętność logicznego myślenia i kreatywność. Dlatego naukę programowania możesz zacząć niezależnie od wieku i doświadczenia zawodowego, jeśli spełniasz wcześniej wymienione cechy. Jedną z najpopularniejszych platform do nauki kodowania w domu jest Code Academy.

2. Wysokie zarobki

Nie da się ukryć, że zawód programisty jest jednym z najlepiej płatnych, tuż obok lekarzy czy prawników. W zależności od nabytych umiejętności, można zarobić od kilku do kilkunastu tysięcy złotych miesięcznie. W 2019 roku średnie wynagrodzenie programistów w Polsce wynosiło 15 tysięcy złotych. Oczywiście zarobki mogą być o wiele większe, jeśli programista realizuje również zagraniczne zlecenia, płatne w innej walucie.

[reklama_pozioma]

3. Komfort i elastyczność pracy

Kodowanie może okazać się wymarzoną pracą dla tych osób, które lubią pracować zdalnie. Bowiem większość programistów pracuje z domu, w dowolnych dla siebie godzinach. Dla zleceniodawców najważniejszy jest efekt wykonanej pracy przez programistę, a nie sposób, w jaki został on osiągnięty. Zdecydowanie jest to praca, która daje ogromne poczucie elastyczności i komfortu. Wielu programistów należy do grupy cyfrowych nomadów, którzy dzięki charakterystyce pracy mogą nieustannie podróżować i pomieszkiwać w różnych zakątkach świata.

4. Zapotrzebowanie na programistów

W branży IT wciąż brakuje programistów. Z danych Komisji Europejskiej wynika, że w samych krajach Unii Europejskiej jest 600 tysięcy wolnych miejsc pracy na tym stanowisku. Natomiast w Polsce od pięciu lat deficyt programistów szacowany jest na 50 tysięcy osób. Taka sytuacja sprawia, że każdy początkujący programista ma niemal stuprocentową pewność zatrudnienia. Zdecydowanie jest to branża, w której ofert pracy nie brakuje.

5. Możliwość ciągłego rozwoju

W zawodzie programisty istnieją trzy stopnie kariery: Junior, Specjalista oraz Senior. Jednak osiągnięcie najwyższego z nich nie oznacza końca rozwoju w karierze. Przede wszystkim programowanie charakteryzuje różnorodność języków kodowania. Początkujący programiści najczęściej zaczynają swoją naukę od Pythona lub Javy. Jeśli opanujesz swój podstawowy język, możesz uczyć się kolejnych. Ponadto praca nad każdym projektem to nowe wyzwanie, które pozwala osiągać nowe umiejętności. Bycie programistą wymaga nieustannej chęci do nauki i cierpliwości, jednak efekty tej pracy dają ogromną satysfakcję.