Ponad 60 tysięcy osób z przeszło 240 miast w Polsce uczestniczyło w biegach upamiętniających Żołnierzy Wyklętych. W inicjatywie „Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych” wzięła udział także Polonia, m.in. w Londynie i Wilnie.
W całej Polsce i poza jej granicami miał miejsce Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych „Tropem Wilczym” upamiętniający żołnierzy powojennego podziemia niepodległościowego, m.in. Józefa Bandzo „Jastrzębia” i jego dowódcę Zygmunta Szendzielarza „Łupaszkę”.
Do biegaczy zgromadzonych w warszawskim Parku Skaryszewskim przemawiał szef MON-u Antoni Macierewicz. „Dzięki takim inicjatywom jak wasza, dzięki takiej determinacji, jaką wy wykazujecie, pamięć o Żołnierzach Niezłomnych powróciła do polskich rodzin, powróciła do polskich domów, jest obecna wszędzie. W każdej gminie, w każdej miejscowości są ludzie, którzy pamiętają o swoich bliskich, którzy polegli, walcząc o niepodległość” – powiedział.
Polityk przypomniał, że liczba uczestników biegu rośnie z roku na rok. Dodał także, że biegi odbywają się na wszystkich kontynentach, a wraz a Polakami, biegną również żołnierze amerykańscy. „Chcą się przyłączyć do tego wielkiego biegu pamięci o Niezłomnych. Chcą się przyłączyć, tak jak przyłączyli się do polskiego wojska, by ramię w ramię bronić naszej niepodległości” – stwierdził.
W Warszawie imprezy z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych zorganizowano w Parku Skaryszewskim. Biegi odbywały się na dystansach 5 i 10 kilometrów, a także na honorowym dystansie 1963 metrów. „To symboliczny dystans. To odwołanie do daty śmierci ostatniego Żołnierza Wyklętego Józefa Franczaka pseudonim ‘Lalek’” – powiedział szef Instytutu Pamięci Narodowej Jarosław Szarek.
Biegi odbyły się w ponad 240 miastach w Polsce i za granicą. Kilkadziesiąt tysięcy osób wystartowało w biegach „Tropem Wilczym”, oddając w ten sposób hołd żołnierzom powojennego podziemia niepodległościowego i antykomunistycznego.
Według ciągle niepełnych danych w latach 1944-1956 z rąk komunistów zginęło prawie 9 tysięcy żołnierzy podziemia niepodległościowego. Wykonano ponad 4 tysiące wyroków śmierci.