Foto: bar.wikipedia.org

Dziś mija już 77 lat od rozpoczęcia masowej eksterminacji Polaków w ZSRR. W tzw. Operacji Polskiej zginęło do 111 tys. Polaków.

11 sierpnia 1937 roku Nikołaj Jeżow, szef NKWD wydał rozkaz, na mocy którego dokonano eksterminacji polskiej ludności w Związku Radzieckim. Akcję nazwano ”Operacją Polską”.

Początkowo akcję zaplanowano na trzy miesiące. Antypolska fobia przywódcy ZSRR Józefa Stalina sprawiła jednak, że akcja potrwała aż do listopada 1938 roku.

Stalin postanowił w latach 30-tych te „Polrejony”, jak je określali, zlikwidować. Najpierw likwidowano Marchlewszczyzne w 1935 roku, potem Dzierżyńszczyzne w 1938 roku. Łączyło się to już z prześladowaniami, z masowym wywożeniem tych Polaków do Kazachstanu i na Syberię. Prawdziwa jednak akcja na ogromną skalę, akcja mordowania polskiej ludności na tych terenach nastąpiła w wyniku rozkazu Jeżowa. W wyniku tego rozkazu aresztowano blisko 144 tys. Polaków z których to ponad 111 tys. zostało rozstrzelanych – mówi prof. Wojciech Polak, historyk.
Eksterminacja dotyczyła nie tylko Polaków, ale wszystkich mniejszości narodowych oraz osób, które stanowiły potencjalne zagrożenie dla Stalina. Łącznie podczas czystek etnicznych w ZSRR zginęło ok. 18 mln ludzi.
 

Na podstawie: radiomaryja.pl