W dzisiejszych czasach aborcja należy do grupy najczęściej debatowanych tematów. Ostatnio za sprawą ogromnego zainteresowania sprawą projektu obywatelskiego Kai Godek dyskusja o niej stała się naprawdę powszechna. Wypowiadali się niemalże wszyscy – zarówno osoby związane z ruchem feministycznym, czy też katolickimi zrzeszeniami pro-life, jak i  „zwykli szarzy obywatele”. Podczas tych rozmów wiele osób używało określenia piekło kobiet. Czasem z pełną świadomością jego literackiej etymologii, a czasem zupełnie bez tej istotnej wiedzy.

Niestety odniesienia do samego tekstu Boya – Żeleńskiego mają najczęściej postać pojedynczych cytatów. Warto jednak zainteresować się tym ciekawym utworem nieco bardziej. Zmiany w prawie aborcyjnym są rzeczą dotyczącą nas wszystkich bez wyjątku (choć jak wiadomo kobiet w zdecydowanie większym stopniu).

Informacje o utworze

„Piekło kobiet” to zbiór felietonów z 1930 roku odnoszących się do decyzji tworzącej prawo aborcyjne Komisji Kodyfikacyjnej. Boy jest zwolennikiem całkowitej niekaralności zarówno samej ciężarnej, jak i wykwalifikowanych osób, które jej w tym pomagają – ginekologów. Ta postawa stoi w opozycji do obecnego w tym czasie porządku prawnego, który zakłada karę kilku lat pobawienia wolności za doprowadzanie do sztucznego poronienia. Mężczyzna podpiera swoje stanowisko wypowiedziami autorytetów, listami od czytelniczek i anegdotami.

Treść kontrowersyjnej pozycji – aborcja w ujęciu Boya

Na przestrzeni tekstu tłumacz wskazuje na obłudę i fałsz prawa, które nijak się ma do rzeczywistości. Zabieg aborcji był wtedy wykonywany tak samo często jakby to miało miejsce przy jego legalizacji. Różnicą jest jednak fakt, że zwykle wykonywały go akuszerki, a nie lekarze.

Dodatkowo Żeleński zwraca uwagę czytającego na tendencję do posiadania małej ilości dzieci w klasach wyższych, które próbują jednak zmusić do cieszenia się dużą ilością potomstwa biedniejszych od siebie robotników w imię „rozwoju demograficznego”. Były lekarz dowodzi, że liczba urodzeń nie wpływa dobrze na rozwój w kraju w momencie, gdy śmiertelność dzieci jest niezwykle wysoka. Oczywistym jest przecież, że wiele wielodzietnych rodzin robotniczych dotykał głód, nędza oraz choroby. Taka sytuacja bezpośrednio przekładała się na współczynnik śmiertelności najmłodszych. Zdaniem Boya całkowity zakaz dokonywania zabiegu byłby dobrym pomysłem tylko w miejscu, gdzie kobieta otrzymuje od państwa odpowiednią pomoc społeczną, a myślenie na temat nieślubnych dzieci jest bardziej przychylne.

Utwór pozostaje aktualny do dzisiaj. Dodatkowo skłania on by przeanalizować podobieństwo i różnice w sytuacji naszego kraju obecnie i przed wojną oraz zastanowić się nad wyznawaną przez Żeleńskiego filozofią. A w konsekwencji wyrobić sobie własnej zdanie na ten paląco istotny temat.

Utwór jest dostępny za darmo tutaj.