źródło: wiadomosci.dziennik.pl

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia drugiego stopnia. Spowodowały to upały, które dotarły do Polski w ostatnim czasie. IMGW ostrzega przed nimi aż 13 województw – na ich obszarze temperatura może wynieść nawet 33 stopnie.

Upały - mapa zagrożeń dla Polski
źródło: tvnmeteo.tvn24.pl

Upały w 13 województwach. Trzeba uważać

Alert drugiego stopnia wydano dla województw: podkarpackiego, małopolskiego, śląskiego, opolskiego, dolnośląskiego, lubuskiego, wielkopolskiego, łódzkiego, świętokrzyskiego, mazowieckiego, kujawsko-pomorskiego, zachodniopomorskiego i pomorskiego. W tych rejonach temperatura ma sięgać 33 stopni w dzień, a 20 stopni nocą.

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa zaleca picie dużej ilości wody niegazowanej oraz unikanie przebywania na pełnym słońcu, jeśli nie ma takiej konieczności. Ponadto lepiej będzie w tym okresie nie pić alkoholu i zrezygnować z bardzo dużej aktywności fizycznej, bo obie te czynności odwadniają organizm. W razie wystąpienia objawów przegrzania organizmu – przyspieszonego oddechu, temperatury, nudności, zawrotów głowy lub dreszczy należy szukać pomocy, dzwoniąc na numery alarmowe 112 lub 999 – czytamy na rmffm.pl.

Co robić, kiedy zaskoczą nas upały
źródło: medonet.pl

Skąd ta temperatura?

Upały dotykają niestety każdej strefy naszego życia – codziennego funkcjonowania i przede wszystkim naszego zdrowia. Za ekstremalną sinusoidę pogodową odpowiada globalne ocieplenie. Nie tylko w Polsce, ale na świecie. W Indiach mieszkańcy muszą zmagać się z takimi temperaturami jak 51 stopni Celsjusza. Meteorolodzy przewidują, że wysokie wartości, które zobaczymy dziś na naszych termometrach, to dopiero początek fali upałów w Europie Środkowej i Wschodniej – czytamy na dziendobry.tvn.pl.

Telewizja przeprowadziła rozmowę z dr Joanną Remiszewską-Michalak, fizykiem atmosfery, gdzie wypowiada się na temat aktualnej pogody:

Strefy klimatyczne się przesuwają. Niebezpieczne jest to, co za tym idzie, czyli fale suszy, fale upałów, intensywne opady. To co widzimy teraz, to tylko zapowiedź tego, co może wydarzyć się w przyszłości.

źródła: tvnmeteo.tvn24.pl, rmffm.pl, dziendobry.tvn.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.