Po raz pierwszy w kadencji nowego prezydenta zastosowana zostanie procedura weta. Andrzej Duda nie podpisze ustawy o uzgodnieniu płci autorstwa Anny Grodzkiej.

O sprawie poinformował dziennikarz “DoRzeczy” Cezary Gmyz.

Pierwsze weto Andrzeja Dudy. Prezydent odmawia podpisania ustawy o uzgadnianiu płci – napisał na twitterze.

Na swoim facebooku nad decyzją Dudy bardzo ubolewa sama projektodawczyni – Anna Grodzka.

Niestety! :-((( Prezydent Andrzej Duda zawetował ustawę o uzgodbieniu płci. Odmówił spotkana ze mną i z Ewą Hołuszko o które prosiłyśmy w tej sprawie. Chciałyśmy rozwiać jego ewentualne merytoryczne wątpliwości. Gdyby miał wątpliwości konstytucyjne, mógł skierować ustawę do Trybunału Konstytucyjnego. Ne skorzystał z tych możliwości. Wykonał polecenia swoich politycznych mocodawców. Nie jest prezydentem, który choćby stara się ważyć racje. Żałuję, że miałam jakieś złudzenia. :-((( Jeśli wygra PIS i pisowsko podobna prawica i konserwa możemy spodziewać się rzeczy znacznie gorszych – napisała Grodzka.

Ustawa miała ułatwiać zmianę płci wpisanej m.in. w akcie urodzenia, w chwili kiedy dana osoba z tą płcią się nie utożsamiała.

Pod koniec lipca Sejm przyjął ustawę w stosunku 252 posłów za, 158 przeciw i 11 wstrzymujących się. Aby odrzucić prezydenckie weto, Sejm musiałby ponownie przegłosować ustawę 3/5 głosów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.