SASe-ma-for to legendarne łódzkie studio filmowe, w którym powstały takie animacje jak „Miś Uszatek”czy Piotruś i Wilk”. Teraz za sprawą długów, trafiło ono w ręce angielskiej firmy Small Screen Entertainment a prezesem zarządu został Szwajcar Luc Toutounghi.

W roku 2013, studio zaczęło produkować serial dla dzieci „Parauszek i przyjaciele”. Jest on emitowany m.in na MiniMini+, TVP Puls, czy TV Trwam. Kupili go również szkoci, zainteresowanie wyraziły telewizje z Czech i Szwajcarii. Takie zainteresowanie nie pomogło. Studio zaczęło generować straty, zaciągano kolejne pożyczki. W myśl umowy, 51 procent udziałów przeszło w ręce Brytyjczyków. Dotychczasowy prezes, Zbigniew Żmudzki złożył rezygnację.

Studio czeka teraz restrukturyzacja, która jest potrzebna dla takiego studia jak nasze. Nie możemy działać tylko jako studio artystyczne. Musimy też myśleć o finansach i postawić Se-ma-fora na mocnych nogach. Bo niestety polskie studia filmowe stoją najczęściej na nogach glinianychUważam, że obecność Anglików to jednak dla nas szansa. W naszym kraju system finansowania jest taki, że mamy tylko jedną nogę: Polski Instytut Sztuki Filmowej i fundusze regionalne, a potrzebujemy też drugiej nogi w postaci koproducenta. Na tę chwilę pomoc udało się nam znaleźć za granicą. Anglicy są dla nas ogromną szansą, ale musieliśmy dokonać zmian w zarządzie studia – opowiada Żmudzki.

Były prezes zapowiada, że siedziba studia nie zostanie przeniesiona do Londynu, a działać ma wciąż Fundacja Filmowa Se-ma-for promująca sztukę filmową. Czynne ma być również Muzeum Animacji Se-ma-for, ale łódzkie studio nie produkuje już filmów.

na podstawie: narodowalodz.pl