Autyzm

Autyzm to choroba, która wiąże się z unikaniem kontaktu ze światem zewnętrznym oraz wycofaniem. Jest to zaburzenie, które dotyczy mózgu. Może mieć podłoże genetyczne. Autyzm to zaburzenie, które ingeruje w całą osobowość człowieka. Ma znaczny wpływ na jego możliwości uczenia się, nawiązywania kontaktów międzyludzkich i porozumiewania się. Jednak warto spojrzeć na świat autystyka jego własnymi oczami, dzięki temu dowiemy się na co zwrócić uwagę.

Co chciałoby Ci powiedzieć dziecko chorujące na autyzm?

1. Posługiwanie się językiem sprawia mi trudność, ale mam lepszą percepcję wzrokową

Taka jest właśnie prawda o tej chorobie. Osoby dotknięte autyzmem porozumiewają się z innymi ludźmi z dużą trudnością. Bardzo trudno też z tego powodu przychodzi im nawiązywanie relacji międzyludzkich. Jednak nie można się poddawać. Małymi krokami możemy sprawić, że osoby z autyzmem zaczną się bardziej otwierać i same będą zabiegały o kontakt.

Warto podkreślić, że dzieci z autyzmem mają bardzo dobrą percepcję wzrokową. Oznacza to, że nie mają problemu ze zdolnością i różnicowaniem bodźców wzrokowych, które znajdują się w ich otoczeniu. Nie ma to związku ze samą zdolnością widzenia, a z przetwarzaniem przez mózg tego co, widzimy. Dlatego też osoby z autyzmem świetnie orientują się w historyjkach, planach czy pomocach obrazkowych.

2. Rozpoznaj co sprawia, że w moim życiu pojawiają się trudności

Żadne zachowania, które są prezentowane przez dziecko nie dzieją się bez przyczyny. Do takich zachowań będą należeć krzyki, marudzenie, panika. Bardzo często jest tak, że rodzice z opóźnieniem dostrzegają ich przyczyny. Na początku wydaje się to zwyczajnie bardzo skomplikowane, a nawet niewykonalne. Najważniejsze jest, by obserwować dziecko oraz wszystkie sygnały, które do nas wysyła. Jednak musimy liczyć się z tym, że wymaga to dużego zaangażowania oraz trudu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here