Już od 01 lutego 2019 r. Polacy będą mogli bez dodatkowych formalności przekroczyć granicę kolejnego azjatyckiego kraju. Które państwo będzie następne?

Noworoczne rozdanie dla turystów

Uzbekistan postanowił zmienić swoją politykę odnoszącą się do wyjazdów turystycznych. Prezydent Uzbekistanu Shavkata Mirziyoyeva podpisał dekret „O dodatkowych środkach przyśpieszających rozwój turystyki w Republice Uzbekistanu”, w myśl którego od 01 lutego tego roku wprowadzony zostanie ruch bezwizowy na okres 30 dni. Dekret ten będzie obejmował 45 państw, które nie będą już potrzebowały wizy, aby przekroczyć granicę tego azjatyckiego kraju. Warunkiem jest jednak przebywanie w nim nie dłużej niż 30 dni. Oprócz Polski, w gronie szczęśliwców znaleźli się m.in. Argentyna, Australia, Dania, Grecja, Hiszpania, Holandia, Portugalia, Rumunia, Szwecja czy Włochy.

Azjatyckie tournee?

Uzbekistan wzorem Kazachstanu postawił na wzrost liczby zagranicznych turystów. Kiedy w 2018 roku złagodził przepisy wizowe, wprowadzając ułatwienia dla m.in. obywateli Francji, Izraela czy Japonii, liczba odwiedzających zwiększyła się z 2,6 do 5,3 milionów. Władze kraju mają w planach zniesienie wiz dla obywateli aż 76 państw świata. Rząd w Taszkencie od kilku lat wprowadza zmiany w celu przyciągnięcia dodatkowych turystów. Kraj rozbudowuje infrastrukturę hotelową, a także komunikacyjną, aby podróżni mogli przemierzać Uzbekistan w komfortowych warunkach. Warto dodać, że w 2011 roku uruchomiono tam także szybką linię kolejową, która pozwala na dotarcie do wielu interesujących miejsc rozrzuconych na dużym obszarze.

Udogodnienia dla zwiedzających

Poza zniesieniem obowiązku wizowego władze zdecydowały się na wycofanie przepisu, który uniemożliwiał przebywanie w tym samym pokoju hotelowym niezamężnym parom. Co więcej, aby wyjść naprzeciw przybyszom z innych państw, oznaczone mają zostać strefy, w których turyści nie powinni się znaleźć, a także utrwalać za pomocą aparatu czy kamery poszczególnych obiektów. Ma to na celu uniknięcie niepotrzebnych nieporozumień.

Kierunek Uzbekistan!

Kraj ten nie należy do najpopularniejszych kierunków podróży. Kryje on w sobie jednak bogactwa, których nie widać na pierwszy rzut oka, Decydując się na wyjazd do państwa środkowej Azji, nie można zapomnieć, iż niegdyś przez te tereny przebiegał słynny Jedwabny Szlak. Do jednych z największych atrakcji Uzbekistanu należy również miasto Samarkanda, które jest jednym z najdłużej zamieszkanych państw świata – od VI w. p.n.e., a także starożytne miasto Buhara. Obydwa miasta znajdują się na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Z kolei dla miłośników natury ważnym elementem wycieczki z całą pewnością będzie Kotlina Fergańska.

Nie pozostaje w zasadzie nic innego, tylko czekać na korzystne oferty przelotów do Uzbekistanu. Miłośnicy podróży mogą zacierać ręce.

Przydatne informacje na temat Uzbekistanu można znaleźć również na oficjalnej stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Zobacz co tymczasem dzieje się w chińskim Huawei.

 

 

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.