Dr Bassam Aouil, Syryjczyk mieszkający w Polsce, pracownik naukowy Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, udzielił wywiadu poświęconego tzw. „uchodźcom”.

Bassam Aouil uważa, że problem „uchodźców” został w Polsce upolityczniony, i właśnie to upolitycznienie odgrywa główną rolę w postrzeganiu tej kwestii przez Polaków.

Rozumiem ludzi, którzy się boją uchodźców. Oni cały czas słyszą, że uchodźcy zrobią im krzywdę, ale ten lęk jest w nich wytwarzany – powiedział gość Polskiego Radia PiK.

Doktor Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego zwraca uwagę, że „uchodźcy” przybywają do Europy od wielu lat, a dopiero od niedawna robi się z tego jakikolwiek problem. Zdaniem Aouil’ego lęk przed obcymi nie może być lękiem przed udzielaniem pomocy ludziom w potrzebie.

Głównym przesłaniem papieża Jana Pawła II do Polaków w latach 80. było „Nie lękajcie się”. Po 20-30 latach wracamy to tego samego miejsca, w obliczu tych samych wartości, tych samych kryzysów moralnych ludzie chowają się za lękiem. Jak najbardziej może być lęk przed obcym, wobec obcych ludzi, ale na boga to są ludzie w potrzebie. To są ludzie, którzy znajdują się w paskudnej sytuacji i jedyna opcja to solidarność i pomaganie – powiedział.

11 KOMENTARZE

  1. Niech ten apel skieruje do przebogatych naftowych potentatów z Płw.Arabskiego.Zamiast wydawania kasy na budowę meczetów i islamizacje Europy nie zajmą się współwyznawcami w Allahu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here