stacja paliwZgodnie z prognozami Andrzeja Szczęśniaka, eksperta paliw, w ciągu dwóch tygodni ceny benzyny wzrosną ok. 30 gr.

– W ciągu ostatnich tygodni ropa podskoczyła o 30 procent, co podwyższyło udział kosztów ropy w paliwie z 1,10 zł do 1,40 zł.

– Zwykle w czasie gwałtownych wzrostów cen, szczególnie stacje tracą swoje marże. Dla stacji do działania potrzeba 20-25 groszy marży na każdym litrze, więc prawdopodobnie nawet bez wzrostu cen ropy, dzisiejsze ceny paliwa wzrosną jeszcze o około 20-25 groszy – mówi Andrzej Szczęśniak.

E-petrol z kolei podaje, że w tym tygodniu największy wzrost średniej ceny detalicznej odnotował olej napędowy. Obecnie litr diesla kosztuje średnio 4,49 zł co oznacza, że zdrożał on o 12 groszy w stosunku do ceny z poprzedniego tygodnia.

Cena benzyny bezołowiowej 95 znajduje się przeciętnie na poziomie 4,41 zł/l. Tydzień temu litr „95” kosztował średnio 4,35 zł co daje sześciogroszowy wzrost ceny tego paliwa.

Natomiast autogaz, kolejny tydzień z rzędu, jako jedyny wśród paliw odnotował spadek średniej ceny detalicznej. Obecnie litr tego paliwa kosztuje przeciętnie 1,93 zł, co w porównaniu z ceną z ubiegłego tygodnia, która wynosiła 1,99 zł, daje sześciogroszową obniżkę.

na podstawie: motofakty.pl