Białoruska pisarka Swiatłana Aleksijewicz, laureatka nagrody politycznej, jaką jest Nobel, oskarżyła Polskę o mordowanie Żydów.

„Wiecie, co robiła Polska z Żydami? Jeden z moich znajomych polskich dziennikarzy napisał, co Polacy robili z Żydami. Polacy najgorzej ze wszystkich traktowali Żydów. Księża wprost na kazaniach mówili: zabij Żyda” – stwierdziła Aleksijewicz na spotkaniu w Nowym Jorku.

Na szczęście w tej sprawie szybko zainterweniowało polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych. „Tego rodzaju stwierdzenia nie mają pokrycia w faktach i są wybitnie niesprawiedliwe oraz krzywdzące dla Narodu Polskiego. Chciałbym przypomnieć, że podczas II wojny światowej karą wymierzaną przez okupacyjne władze niemieckie dla tysięcy Polaków, w tym wielu polskich bohaterskich duchownych ratujących Żydów, była kara śmierci” – napisano.

Protestujący list otwarty do białoruskiej pisarki wyśle też Fundacja Reduta Dobrego Imienia – Polska Liga Przeciw Zniesławieniom. Fundacja inicjuje i wspiera działania mające na celu prostowanie nieprawdziwych informacji na temat polskiej historii.

Wersja historii lansowana przez Aleksijewicz jest zupełnie oderwana od faktów i świadczy o skandalicznym braku elementarnej wiedzy.

 

mn

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here