Białoruski podręcznik do historii uczy białoruskich uczniów, że NKWD nie mordowało polskich oficerów. Jego autor prof. Jauhien Nowik przekonuje, że nie ma dowodów, iż zbrodni w Katyniu dokonało NKWD.

Na 151. stronie podręcznika „Historia Białorusi dla 11 klasy” możemy przeczytać: „Prowadzono wiele badań, jednak również obecnie z powodu braku materiałów dokumentalnych oraz żywych świadków nie ustalono, jaki kraj odpowiada za rozstrzelanie polskich oficerów”.

„W niektórych badaniach historycznych stwierdzono, że zbrodnia ta była dokonana przez organy NKWD na podstawie decyzji biura politycznego KC WKP. Jednak na dzień obecny przywoływana wersja nie ma potwierdzenia w dokumentach. Druga wersja – jeńców – mówi, że polskich oficerów rozstrzelały karne oddziały faszystów w czasie okupacji ziemi smoleńskiej przez Niemcy w 1941 roku” – twierdzi rosyjskojęzyczny prof. Nowik.

Autor pozwala sobie również na inne kontrowersyjne tezy. Sieje m.in. propagandę na temat historycznej przyjaźni białorusko-rosyjskiej. Teorie Nowika to powtórzenie propagandy, która była uprawiana przez ZSRR w latach 50-tych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.