W Sejmie trwa posiedzenie, którego głównym punktem jest przedstawienie wyników audytu rządów koalicji PO-PSL. Ustalenia są szokujące.

Beata Szydło poinformowała, że przez rządy poprzedniej koalicji Polacy stracili około 340 mld złotych.

Nie ujęliście się za zwykłymi ludźmi, którzy zostali skrzywdzeni. Obraz rządów PO-PSL można zamknąć w trzech słowach: egoizm, marnotrawstwo i pogarda dla zwykłych Polaków – powiedziała premier.

Dodała, że złoży wniosek o powołanie komisji śledczej ds. Amber Gold.

Minister Finansów Paweł Szałamacha stwierdził, że za poprzednich rządów wpływy podatkowe do budżetu spadły o 3,2 proc. PKB, czyli ok. 60 mld zł.

Luka VAT w Polsce w 2007 roku wynosiła 7,7 proc., w 2015 roku to już 26 proc. Średnia w UE to 15 proc. – poinformował.

Na mównicy pojawił się również minister skarbu Dawid Jackiewicz.

Skala pazerności rządu PO-PSL jest porażająca, pensje prezesów spółek państwowych sięgały 6 mln złotych rocznie. Prezesom oferowano przekraczające granice zdrowego rozsądku i przyzwoitości nierzadko milionowe odprawy – ogłosił.

Jak poinformował minister, za rządów PO wydano 1 mln zł na projekt logo dla firmy, której jedynym klientem jest Skarb Państwa. Fundacji Lecha Wałęsy zlecono działania PR za 700 tys. zł. Fundacja nie wywiązała się, ale o pieniądze już się nie upominano.

Według Jackiewicza największe grzechy poprzedniej ekipy to pazerność, niegospodarność i rozrzutność.

Mariusz Kamiński poinformował, że za czasów PO-PSL służby inwigilowały 52 dziennikarzy, środowisko „obrońców krzyża” czy Salonu24.

Siły i środki CBA przesunięto na sprawy o znaczeniu marginalnym. Działania CBA w większości dotyczyły osób zajmujących niższe stanowiska, jedynie 8 proc. spraw dotyczyło funkcjonowania administracji centralnej – stwierdzono.