Komisarz Bieńkowska / foto: wikimedia.commons.org

Nowy szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker przekonywał dziś, że KE skupi się na rzeczach najważniejszych. Juncker na dowód tego poszerzył tekę polskiej komisarz Elżbiety Bieńkowskiej o sektor kosmiczny, który jeszcze nie istnieje, lecz powstanie na miarę możliwości UE.

„Komisja Europejska musi działać w bardziej skuteczny sposób (…) Nie jesteśmy grupą anonimowych technokratów (…). Zrobiłem wszystko, by mieć w Komisji polityków wagi ciężkiej. Pełnili oni w swych krajach ważne funkcje, które wiązały się z dużą odpowiedzialnością” – powiedział szef KE.

Na największą uwagę zasługują słowa „UE musi zajmować się najważniejszymi problemami obywateli, odsuwając na bok drobnostki.” Z uwagi na tak ważne priorytety  Juncker powierzył  politykę kosmiczną Elżbiecie Bieńkowskiej, początkowo przypisaną komisarzowi ds. transportu. „Sektor kosmiczny to obiecująca i przyszłościowa dziedzina. Wydawało mi się właściwe, by powierzyć ją komisarzowi odpowiedzialnemu za rynek wewnętrzny” – powiedział Juncker w Parlamencie Europejskim.

Poinformował, że sektor farmaceutyczny przypisany początkowo do teki komisarz ds. rynku wewnętrznego, przemysłu i przedsiębiorczości Elżbiety Bieńkowskiej, zostanie z powrotem przesunięty do dyrekcji generalnej ds. zdrowia.

na podst: wgospodarce.pl