Regularny wysiłek fizyczny to warunek niezbędny dla prawidłowego rozwoju ludzi młodych oraz spowolnienia procesów starzenia u osób starszych. Codzienną dawkę ruchu i zarazem rozrywki bez konieczności wychodzenia z domu może zapewnić własny stół bilardowy.

Korzyści gry w bilard dla najmłodszych i seniorów

Gra w bilard jest aktywnością, w której prawie nie ma ograniczeń wiekowych i zdrowotnych. Bez przesady można go określić jako sport międzypokoleniowy. Regularnie praktykowany niesie ze sobą szereg korzyści zarówno dla dzieci, dorosłych, jak i seniorów. Łączy umiarkowany wysiłek fizyczny z koniecznością skupienia, przewidywania oraz możliwością nawiązywania relacji towarzyskich.

Rozbudzenie w dzieciach bilardowej pasji to doskonały sposób na odwrócenie ich uwagi od świata wirtualnego i tym samym skrócenie czasu spędzanego przed ekranem komputera lub telefonu. Wbijanie bil do otworów uczy koncentracji, cierpliwości, opanowania, łagodzi stres oraz rozwija wyobraźnię przestrzenną. Te przydatne w dorosłym życiu cechy są u młodego pokolenia towarem bardzo deficytowym.

W przypadku seniorów gra w bilard może być skuteczną metodą na opóźnienie procesów starzenia ciała i umysłu. Systematycznie dostarczana dawka ruchu zauważalnie spowalnia rozwój wielu chorób związanych z wiekiem, w tym nadciśnienia, cukrzycy i osteoporozy.

Bilardowe rozgrywki to dla osób starszych rodzaj gimnastyki – pozwalającej zachować prawidłową postawę ciała oraz utrzymać sprawność manualną dłoni. To również sposób na walkę z doskwierającą wielu seniorom samotnością, która potrafi być bardziej dokuczliwa niż dolegliwości zdrowotne.

Dopasuj stół bilardowy do swoich potrzeb

Posiadanie własnego stołu bilardowego dawno przestało być ekscentryczną fanaberią, zarezerwowaną dla bogaczy. Rosnące zainteresowanie tematem wśród „zwykłych” ludzi sprawia, że producenci stołów dwoją się i troją by dopasować swoją ofertę do zróżnicowanych oczekiwań i zasobności portfela klientów.

W ofercie firmy Fa-Bil (http://www.fa-bil.pl) znajdziemy kilkadziesiąt modeli stołów, zarówno do domu, jak i profesjonalnych modeli dla zawodowców oraz do użytku komercyjnego w barach klubach, hotelach czy pensjonatach.

Wybierając stół bilardowy warto kierować się nie tylko jego wyglądem. Bardzo istotne będzie też jego rozmiar – jest on wyrażany w stopach (ft) i zawiera się w przedziale od 6 do 12. Stół powinien być dostosowany do wielkości pomieszczenia – chodzi przede wszystkim o zapewnienie wystarczającej przestrzeni do poruszania się wokół niego. Dla swobodnej gry zaleca się by odległość każdego boku od ściany wynosiła co najmniej tyle, co długość kija bilardowego.

W przypadku stołów domowych najsensowniejszym rozwiązaniem będzie zazwyczaj wybór stołu składanego lub praktycznego modelu 2 w 1.

Ten pierwszy to idealna opcja dla dominujących obecnie niewielkich mieszkań oraz dla okazjonalnych graczy. Możliwość złożenia i schowania pod łóżkiem lub za kanapą sprawia, że stół nie zajmuje miejsca i nie utrudnia poruszania się. W razie potrzeby wystarczy go tylko rozłożyć, co zajmuje dosłownie kilka minut.

Dla nieco bardziej zaawansowanych graczy, dysponujących oddzielnym salonem lub jadalnią, idealnym rozwiązaniem wydaje się wielofunkcyjny stół bilardowy typu 2 w 1. Wyposażony w dodatkowy, nakładany blat z powodzeniem pełni rolę zarówno stołu do gry, jak i miejsca spożywania posiłków lub rodzinnych spotkań. Dolna część konstrukcji jest lekko cofnięta do środka, dzięki czemu można przy nim wygodnie siedzieć. Aby przekształcić stół biesiadny w stół do bilarda wystarczy zdjąć blat zasłaniający płytę rozgrywającą. Dla fanów innych gier firma Fa-Bil oferuje również dedykowane blaty do gry w tenisa stołowego oraz pokera.

Najbardziej prestiżowy model to oczywiście tradycyjny stół bilardowy – elegancki mebel, przeznaczony dla prawdziwych koneserów. Nie tylko będzie cieszył oko nadając wnętrzu ekskluzywności, ale też zapewni najwyższy komfort gry przez długie lata.

 

 

Źródło: Artykuł partnerski