Szef Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji Mariusz Błaszczak wypowiedział się ostatnio na temat terroryzmu i kryzysu migracyjnego nad Wisłą – podaje ndie.pl.

Minister odniósł się do ataku terrorystycznego we Francji. „Polska nie jest zagrożona atakami terrorystycznymi. Ataki terrorystyczne to plaga Francji, Niemiec, Belgii. Zresztą we Francji mamy stan wyjątkowy z powodu tego, że wcześniej do zamachów terrorystycznych dochodziło” – zaznaczył.

Mężczyzna, który krzyczał „Allahu Akbar”, zaatakował w piątek maczetą lub nożem patrol wojskowy w pobliżu paryskiego Luwru. Napastnik został ciężko postrzelony przez żołnierza. Atak miał charakter terrorystyczny. Jak podkreślił szef MSWiA, za monitorowanie bezpieczeństwa odpowiedzialne jest m.in. centrum antyterrorystyczne w ABW.

„Trzymamy rękę na pulsie. Przygotowaliśmy Polskę na to, żeby strzec bezpieczeństwa obywateli naszego kraju. Wprowadziliśmy ustawę antyterrorystyczną, która daje realne, skuteczne narzędzie przeciwdziałania groźnym sytuacjom” – stwierdził.

Błaszczak zwrócił uwagę, że ustawa antyterrorystyczna została wykorzystana m.in. podczas Światowych Dni Młodzieży. „Na podstawie tej ustawy byli deportowani ci, którzy mogli być niebezpieczni” – powiedział.

Szef MSWiA odniósł się również do projektu ustawy o cudzoziemcach. „Projekt jest gotowy, jest w uzgodnieniach międzyresortowych, trafi na posiedzenie rządu. Wyciągamy wnioski z kryzysów migracyjnych. Węgrzy po kryzysie z 2015 r. wprowadzili takie procedury graniczne” – podkreślił.

Polityk zaznaczył, że w Polsce zażegnano „niebezpieczeństwo wprowadzenia” kryzysu migracyjnego. „To było pod koniec sierpnia ubiegłego roku, kiedy na granicy polsko-białoruskiej zebrało się tysiące emigrantów ekonomicznych z Azji, którzy próbowali przeforsować polską granicę” – stwierdził.

Podkreślił, że udało się zażegnać niebezpieczeństwo m.in. dzięki stanowczej postawie straży granicznej. Projekt nowelizacji ustawy o cudzoziemcach zakłada m.in. wprowadzenie trybu granicznego, który ma objąć osoby niemające dokumentów niezbędnych do przekroczenia granicy, które składają wniosek o ochronę międzynarodową z innych powodów niż obawa przed prześladowaniem, składają kolejny wniosek o ochronę ze względu na nowe okoliczności lub stanowią zagrożenie dla bezpieczeństwa państwa.