Urodził się 8 stycznia 1894 roku w Zduńskiej Woli jako Rajmund Kolbe. Polski franciszkanin, prezbiter, męczennik oraz święty Kościoła Katolickiego.

common.wikimedia

W roku 1906 ukazać Mu się miała w kościele Najświętsza Maryja Panna. Trzymała dwie korony. Czerwoną, symbolizującą męczeństwo i białą symbolizującą czystość. Miał wybrać jedną z nich. Wziął obie. Rok później Rajmund rozpoczął naukę w seminarium franciszkanów we Lwowie. W 1907 roku rozpoczął nowicjat, przyjmując imię Maksymilian. 28 kwietnia 1918 przyjął święcenia kapłańskie.

W roku 1927 założył klasztor Niepokalanów. Właśnie tam wydawał „Rycerza Niepokalanej”.

Przez cztery lata od 1931 do 1935 przebywał na misji w Japonii. Rozpoczął wydawanie japońskiej wersji „Rycerza Niepokalanej”. Założył też Niepokalanów Japoński. Podobne ośrodki powstały z Jego inicjatywy również w Chinach i Indiach. W roku 1936 powrócił do Polski.

W czasie okupacji niemieckiej zawieszono działalność klasztoru Niepokalanów. 19 września 1939 po raz pierwszy aresztowany przez Niemców. Po raz drugi stało się to 17 lutego 1941. Był przesłuchiwany i więziony na Pawiaku. 28 maja 1941 roku trafił do Auschwitz. Po ucieczce jednego z więźniów, komendant obozu wyznaczył 10 osób, które miały zostać skazane na śmierć głodową. Chcąc uratować współwięźnia – Franciszka Gajowniczka poświęcił się dla niego i dobrowolnie wziął na siebie śmierć głodową mówiąc: „mam już blisko pięćdziesiąt lat, życie moje przeżyłem, a Ten ma życie przed sobą. Ma żonę i dzieci”. Zmarł 14 sierpnia 1941, dobity jeszcze zastrzykiem fenolu. Po śmierci spalony w krematorium.

Jak wspominał jeden ze współwięźniów o. Maksymiliana, ten podnosił współwięźniów na duchu. „Chciał w nich wzbudzić wolę życia i przetrwania” mówi były więzień Auschwitz. Ojciec Kolbe miał mówić do najmłodszych więźniów: „Ufajcie Niepokalanej, wy młodzi żyć będziecie. Ja obozu nie przeżyję, ale wy będziecie uratowani”.

Ojciec Kolbe został beatyfikowany przez papieża Pawła VI w 1971 roku. 10 października 1982 roku  kanonizacji dokonał papież Jan Paweł II.  W 1999 roku św. Maksymilian został ogłoszony patronem honorowych dawców krwi.

 

w oparciu o:

wikipedia.pl

polskieradio.pl