Wikimedia Commons

Wojciech Cejrowski, znany podróżnik na swoim profilu na facebooku postanowił po raz kolejny skomentować otaczającą nas rzeczywistość i skomentować absurdy, które dotknęły także jego.

Dostałem kwietniowe rachunki z Polski. Między innymi rachunek za prąd na posesji, gdzie pod moją nieobecność nic się nie dzieje. Na rachunku uwzględniono ten fakt pisząc: pobór w okresie rozliczeniowym zero kWh. Potem jest tabelka z wyliczeniem, że mam zapłacić za nic 155 złotych. Kilowaty wprawdzie zero, ale są jeszcze takie rzeczy jak: opłata handlowa, opłata jakościowa, opłata sieciowa zmienna, opłata sieciowa stała, opłata przejściowa i opłata abonamentowa. W sumie 155 złotych bez pięciu groszy – pisze Cejrowski, po czym dodaje:

W USA płacę ZERO dolarów, kiedy zużywam zero prądu. Mój dostawca w Ameryce nie ośmieliłby się naliczać pieniędzy za gotowość – podlicza mnie tylko za prąd dostarczony i tak kalkuluje cenę by mu się opłacało.

Moje wnioski są takie: ten system wymaga buntu, wymaga obalenia przez społeczeństwo. Skoro są kraje, gdzie ludzi traktuje się lepiej, to ja w takim razie chcę, żeby mnie w Polsce traktowano lepiej niż teraz. I rzecz wcale nie sprowadza się do wielkich wyborów prezydenckich. Rzecz sprowadza się do rachunków za prąd, do tego czy urzędnik wstaje na powitanie obywatela (w USA wstaje), czy lekarz wstaje na powitanie pacjenta (w USA wstaje)… Rzecz sprowadza się do tego jak nas traktują – uczciwie, czy nie. Na razie w Polsce jesteśmy traktowani jak popychadła – mamy pracować, płacić i grzecznie słuchać. Mnie to nie odpowiada – kończy podróżnik.