Chiny planują dołączyć do sojuszu z Rosją na Bliskim Wschodzie w celu zniszczenia Państwa Islamskiego – donosi ndie.pl

Doniesienia pochodzące z Syrii od sił Assada mówią, że Chiny planują przystąpić do walki z ISIS w ciągu najbliższych kilku tygodni. Wszystko wskazuje na to, że Chiny dołączą do sojuszu przeciwko Państwu Islamskiemu, które po raz pierwszy dokonało egzekucji na obywatelu Chin. Pekin zapowiedział odwet.

Mówiąc o kryzysie syryjskim minister spraw zagranicznych Chin Wang Yi powiedział na posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa ONZ w Nowym Jorku: „Świat nie może sobie pozwolić, aby stać i przyglądać się z założonymi rękami, ale także nie należy dowolnie ingerować.” Dodał, że narody powinny stanąć zjednoczone przeciw „ekstremistycznej ideologii przemocy”.

Siergiej Ławrow po spotkaniu w zeszłym tygodniu z przedstawicielami rządu Chin powiedział, że oba kraje są w „podobnej sytuacji” na wielu sprawach krajowych i międzynarodowych. Należy zauważyć, że w ostatnim czasie Rosja i Chiny zintensyfikowały dialog i podpisały rekordową liczbę umów. Kremlowskie media mówią o rosyjsko-chińskim sojuszu strategicznym.

źródło: ndie.pl