Wino lodowe – czyli rzadko spotykane słodkie i ekstraktywne wino, które produkowane jest z zamarzniętych jeszcze na krzewie winogron. W roku 2019 zbiór winogrona był niemożliwy. Dlaczego? Powodem jest zbyt ciepła zima.

Żaden z 13 niemieckich regionów, zajmujących się uprawą tej odmiany winogron, nie doczekał się odpowiedniej temperatury, która umożliwiłaby rozpoczęcie zbiorów. Grudzień, a także styczeń, okazały się na tyle ciepłe, że w żadnym z tych miesięcy temperatury nie spadły do niezbędnych -7 stopni Celcjusza.

Według doniesień amerykańskiego National Oceans and Air Administration 2019 rok był drugim najcieplejszym rokiem na świecie. W efekcie ilość wina lodowego, wyprodukowanego w ostatnich latach, znacząco spada.

Najcieplejsza zima od lat 

Rok 2019 przejdzie w Niemczech do historii jako bardzo niekorzystny z punktu widzenia plantatorów. Zbiory winogron, używanych do produkcji wina lodowego, nie doszły do skutku na terenie całych Niemiec. Co prawda największym producentem win lodowych na świecie jest Kanada,  lecz dłuższą tradycję ich wytwarzania posiadają właśnie Niemcy. Jeśli w ciągu najbliższych lat ciepłe zimy się utrzymają, wtedy wina lodowe z niemieckich regionów winiarskich staną się jeszcze rzadsze i mniej dostępne niż dotychczas.

Już na ten moment wina lodowe posiadają bardzo niewielki udział w rynku, który nie przekracza 0,1%. Największymi rynkami zbytu win lodowych są Chiny i Japonia, Stany Zjednoczone a także kraje skandynawskie.

 

 

 

Przeczytaj także o: https://parezja.pl/koronawirus-czy-dostaniesz-zwrot-za-odwolany-wyjazd/