Pytanie, przed którym staje wiele osób próbujących odżywiać się w świadomy sposób. Moda na zdrowe odżywanie i bycie fit w ostatnim czasie wydaje się być na topie. Natomiast jedzenie mięsa jest sporną kwestią i dzieli Polaków. Jak wynika z raportu IQS ponad połowa naszych rodaków kilka razy w tygodniu je mięso i jego przetwory (52%). Pozostała część, czyli 43% nie je mięsa bądź stara się je ograniczyć, co nie oznacza, że nie spożywa go wcale. Co właściwie skłania osoby niespożywające mięsa do wegetarianizmu? Jest wiele powodów, dla których co niektórzy przestają spożywać produkty pochodzenia zwierzęcego.

Jednym w ważniejszych są poglądy ideologiczne. Klimat i próba jego ratowania. Do produkcji 1kg wołowiny zużywane jest 15 415 litrów wody, gdy do 1 kg warzyw tylko 322 litry. Krąży wiele informacji na temat tego, że wody może nam kiedyś zabraknąć. Niepodważalnym faktem jest jednak to, że woda uczestniczy w nieprzerwanym procesie hydrologicznym, dzięki któremu wody w systemie atmosfera-Ziemia nie zabraknie.  Woda ciągle krąży, a jej zasoby nie są jednakowe dla wszystkich mieszkańców naszej planety. Znajdują się obszary, w których wody brakuje, jak i również te, w których jest jej nadmiar. Ograniczenie jedzenia mięsa wiąże się ze zmniejszeniem jego produkcji i oszczędność m.in. wody – niezbędnej do funkcjonowania.[1]

Kultura oraz religia mają duży wpływ na spożywanie lub całkowitą rezygnację z jedzenia mięsa oraz jego przetworów. Buddyzm zakłada, że całkowite zniwelowanie mięsa ze swojego jadłospisu doprowadzi do oświecenia.

Hindusi nie jedzą wołowiny, ponieważ w ich kulturze nie wolno zabijać krów. Taki czyn może zostać ukarany karą pozbawienia wolności od kilku miesięcy do kilku lat. Wyznawcy islamu natomiast permanentnie wykluczają wieprzowinę ze swojego jadłospisu. Trzoda chlewna uważana jest za nieczystą. Zakazane jest również spożywanie produktów, których nie zabito w imię Allaha m.in. mięsa ptaków drapieżnych oraz zwierząt mięsożernych.

Żydzi także nie spożywają wieprzowiny. Dodatkowo wykluczają konsumpcję koni, królików, żab, ślimaków czy owoców morza.  Zwierzę natomiast powinno być zabite zgodnie z zasadami świętej księgi Tory. Śmierć zwierzęcia musi być szybka oraz bezbolesna. Następnym etapem uboju jest całkowite usunięcie krwi – ponieważ Żydów obowiązuje zakaz jej spożywania. Jak możemy zauważyć kultura oraz wyznanie ma ogromny wpływ na spożywanie mięsa czy też wegetarianizm. [2]

Wielu wegetarian jest zdania, że mięso nie posiada żadnych wartości odżywczych, których nie można zastąpić oraz nie jest ono niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Przeciwnicy wegetarian, czyli osoby, które w swojej diecie zawierają mięso są przekonani do słuszności, iż zawiera ono dużo cennego białka, witaminę B12 oraz żelazo. Niepodważalnym faktem jest również to, że zawiera ogromne pokłady niezdrowych tłuszczów, które spożywane w nadmiernych ilościach mogą doprowadzić do zawałów serca czy innych schorzeń. W piramidzie żywienia mięso jest na drugim szczeblu, co oznacza, że jest ważnym produktem naszej diety. Dietetycy zwracają jednak uwagę na fakt, że Polacy nadużywają często tego produktu, szczególnie czerwonego mięsa, które powinni zamienić na białe mięso – dużo zdrowsze.

Ludzki organizm składa się z wielu skomplikowanych układów. Należy do nich układ trawienny, który radzi sobie zarówno z mięsem jak i roślinnością. Ewolucjoniści uważają, że to mięso wpłynęło na wykształcenie się złożonego ludzkiego umysłu. Konsumpcja ludzi od tamtego okresu uległa wielu transformacjom. Ludzie są świadomi zawartości odżywczej w poszczególnych produktach i są w stanie komponować swoje jadłospisy z produktów różnego pochodzenia. W ten sposób zamieniając m.in. mięso o dużej zawartości białka na orzechy czy fasolę. Te produkty w swoim składzie również zawierają tak potrzebne naszemu organizmowi białko. Tak samo jest z każdym innym produktem. Witaminę B12, która zawarta jest w mięsie znajdziemy też w serach, jajach czy mleku. Żelazo w roślinach strączkowych, ziarnach czy niektórych warzywach.

Liczba dowodów, które popierają dietę wegetariańską od strony zdrowotnej ciągle się zwiększa. Zwiększają się również problemy, które spowodowane są nadmiernym spożywaniem mięsa.  Diety wegetariańskie natomiast zmniejszają ryzyko wystąpienia otyłości, cukrzycy czy tak popularnego nadciśnienia.

Wyróżniamy cztery rodzaje mięsa, mianowicie: przetworzone, czerwone, białe oraz ryby. Dwa ostatnie należą oczywiście do najzdrowszych- przy odpowiednim przygotowaniu. Mięso czerwone oraz przetworzone jest nieco mniej zdrowsze, ale spożywane w odpowiednich ilościach oraz połączone z innymi niezbędnymi składnikami naszej diety- np. Warzywami jest wskazane. Korzystnym wyjściem jest jedzenia tych dwóch typów mięsa do dwóch razy w tygodniu.[3]

Zarówno dieta wegetariańska jak i ta zawierająca mięso oraz jego przetwory nie zagraża naszemu zdrowiu. XXI wiek niesie ze sobą wiele możliwości oraz daje szanse na wybór, tego- co chcemy JEŚĆ. Przy stosowaniu obu diet można dostarczyć swojemu organizmowi odpowiednich wartości odżywczych- jedząc przy tym, to na co mamy ochotę lub to co chcemy. A odpowiedź na pytanie: jeść mięso czy nie, zostawiam każdemu indywidualnie.

 

[1] Kundzewicz Zbigniew, “Ziemia na rozdrożu” Czy zabraknie nam wody? 08.05.2020r. Artykuł dostępny na stronie: https://ziemianarozdrozu.pl/artykul/4248/czy-zabraknie-nam-wody. Data dostępu:13.09.2020

[2] Wegetarianizm, 10.2012 Religie wykluczające jedzenie mięsa w diecie, Artykuł dostępny na stronie: http://cykloza.waw.pl/religie-wykluczajace-mieso-w-diecie/. Data dostępu: 13.09.2020

[3] Scarlet, 17.11.2017r, Tylko medycyna Naukowcy rozstrzygają odwieczny spór- czy powinniśmy jeść mięso? Artykuł dostepny na stronie: https://tylkomedycyna.pl/wiadomosc/naukowcy-rozstrzygaja-odwieczny-spor-czy-powinnismy-jesc-mieso. Data dostępu 13.09.2020r.

 

Autor: Wioletta Michalak