ContraOd środy 4 marca, w Lublinie na KULu odbywa się Retrospektywa Filmów Dokumentalnych NNW Gdynia 2014. W jej ramach miał miejsce koncert zespołu Contra Mundum pt. “Cześć i Chwała Bohaterom”.

To co dziś miało miejsce na auli kardynała Stefana Wyszyńskiego nie było zwykłym koncertem. Był to spektakl. Muzyka, poezja plus wyświetlane na wielkim ekranie zdjęcia i filmy z różnych okresów historycznych. Polska historia w muzyczno – recytatorskiej pigułce.

“Staraliśmy się tutaj uzbroić trzy warstwy. Tekstową, dźwiękową i wizualną. To wszystko razem, synergia tych trzech czynników musi wywołać u słuchacza jakąś refleksję. Raczej ziewania się nie spodziewamy. Albo ktoś wychodzi, bo “nie jest od nas”, albo naprawdę to przeżywa – mówił tuż po koncercie w rozmowie z parezja.pl, wokalista zespołu, Norbert “Smoła” Smoliński.

Ważną częścią widowiska, były teksty recytowane przed utworami ale i te wyśpiewane: “To nie były błahe teksty. To były bardzo trudne teksty. Trzeba w nie mocno, głęboko wejść żeby to odczuć ale ze wsparciem tych dźwięków, które myślę nie były takie banalne i tej wizualizacji to powoduje, że tworzy się taki mały spektakl. Tak to chcieliśmy nazwać. Takie nasze założenia, nasze marzenia. To nie był taki zwykły koncert rockowy, stąd też te przerywniki w postaci recytacji”.

Contra2

Norbert Smoliński opowiedział też o tym, na jakiej zasadzie dobierano teksty do dzisiejszego koncertu: “Wybór tekstów ostatecznych to były kombinacje. Czy taki, czy taki. Czy takie intro przed numerem, czy może takie… Czy myśl Herberta, a może damy Hemara? Co bardziej pasuje… Żeby to uwrażliwić jak najbardziej. Z jednej strony Wyspiański, z drugiej Słowacki”.

Contra3

Contra4

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.