Coraz więcej ukraińskich marynarzy, kapitanów jachtów i innych jednostek trudni się w przemycie imigrantów do Europy, zatrudniają ich gangi przemytników – informuje włoska policja.

Nie każdy imigrant może pozwolić sobie na usługi oferowane przez ukraińskich przemytników. Koszt bezpiecznego i luksusowego dotarcia do Europy na jachcie lub innej jednostce, to koszt rzędu 6-8 tys. dolarów – podaje Reuters.

Na początku września włoska policja aresztowała dwóch Ukraińców oskarżonych o próbę przemytu do Włoch 50 Pakistańczyków na 20-metrowym jachcie. Od początku 2015 r. włoska policja aresztowała co najmniej 65 podejrzanych o przemyt ludzi Ukraińców. Dwaj z nich, w wieku 21 i 25 lat, podróżowali pod turecką banderą na łodzi, która prawdopodobnie wypłynęła z Turcji.

Reprezentant policji powiedział, że incydenty z udziałem ukraińskich marynarzy i luksusowych jednostek są coraz częstsze. Urzędnik policyjny wyjaśnił również, że niektórzy ukraińscy żeglarze prawdopodobnie szukają okazji do zarobku, żeby móc opuścić kraj, w którym separatyści wzniecili rebelię w 2014 r.

Tylko w tym roku do wybrzeży Włoch dotarło 93 000 tys. migrantów. Warto odnotować, że w Libii jest 235 tysięcy migrantów, którzy tylko czekają na możliwość przedostania się przez Morze Śródziemne do Włoch. Taką informację przekazał specjalny przedstawiciel ONZ w Libii Martin Kobler.

na podstawie: Reuters / NDIE.PL