Prezydent Chin Xi Jinping i prezydent Czech Milosz Zeman zainaugurowali w Pradze strategiczne partnerstwo łączące ich kraje. Co z Polską?

„Moim życzeniem jest, aby Republika Czeska stała się dla Chin bramą do Unii Europejskiej, spokojnym portem, do którego chińskie statki wrócą po każdej burzy, i gdzie zostaną przyjaźnie powitane” – powiedział Zeman.

Czechy oficjalnie prowadzą politykę jednych Chin, a poza deklaracją o strategicznym partnerstwie, politycy czescy i chińscy podpisali kilkanaście memorandów o współpracy. Czechy mają nadzieję na zwiększenie chińskich inwestycji i handlu z Chinami.

Czy porozumienie chińsko-czeskie nie wpłynie negatywnie na rolę Polski w rozwijanym przez Pekin projekcie Nowego Jedwabnego Szlaku?

 

Najwyższy Czas!/mn

5 KOMENTARZE

 1. No i dobrze, każdy ma prawo dbania o swoje interesy. Przecież nie ma co się obrażać jak dzieci, tylko cieszyć z sukcesu naszych sojuszników. Akurat państwa grupy wyszehradzkiej powinny trzymać się razem.
  Do wszystkich “obrażalskich”,Polska ma ten atut, że ma dostęp do morza, nie zapominajcie.

  5

  0
 2. Hehe i już nas dymają… Czechom zawsze było bliżej do Niemców niż do Polaków, więc nie dziwi mnie to.. i nie zdziwi mnie, ze to z inspiracji Niemiec to porozumienie…

  0

  1
 3. myślę, że Chiny chcą dywersyfikacji w partnerstwie – nie mogą poprzestać na jednym centrum logistycznym, budują całą sieć

  3

  0
 4. Mendy lewackie rzucaja rzadowi klody pod nogi i nie ma czasu sie skoncentrowac na sprawach gospodarczych. Wydymaja nas bez mydla

  5

  0

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.