Czeczeni na terenie Polski zbierali pieniądze dla Państwa Islamskiego (ISIS) i rekrutowali nowych dżihadystów. Zatrzymanej przez ABW grupie Czeczenów grozi do 12 lat więzienia – informuje ndie.pl

Prokuratura Krajowa poinformowała, że podlaski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Białymstoku skierował do tamtejszego Sądu Okręgowego akt oskarżenia przeciwko czterem obywatelom Federacji Rosyjskiej, deklarującym narodowość czeczeńską.

Rekrutowanie na terenie Polski bojowników Państwa Islamskiego, gromadzenie środków finansowych, mających służyć finansowaniu przestępstw o charakterze terrorystycznym związanych z działaniem Państwa Islamskiego, pomoc medyczna dla rannego terrorysty, zakup broni i sprzętu wojskowego – takie zarzuty usłyszało czterech Czeczenów. Grozi im do 12 lat więzienia.

Białostocka delegatura ABW od dwóch lat rozpracowywała legalnie przebywających na terenie Polski Czeczenów, obywateli Rosji. Pierwszego września do sądu trafił akt oskarżenia, zgodnie z którym Zaur G., Alvi Y., Taus G., Shamkhan A. przekazywali łącznikowi ISIS pieniądze, m.in. zbierane na Podlasiu wśród ich rodaków. Działali również w Warszawie.

ZOBACZ: To się dzieje w Polsce. Stracił pracę, bo zażartował z muzułmanina!

Zorganizowali oni również pomoc medyczną dla terrorysty z ISIS. Usunęli pocisk z klatki piersiowej; zorganizowali mu także pobyt w Polsce i pomogli w podróży do Turcji.

źródło: PAP / ndie.pl