Pod koniec 2018 roku w Czeczenii ponownie nasiliły się prześladowania wobec przedstawicieli mniejszości seksualnych. Jak podają rosyjskie media, w wyniku tortur zginęły co najmniej 2 osoby.

Czeczenia – miejsce represji

Niepokojące sygnały z Republiki Czeczeńskiej napływają do zachodnich mediów od ponad 2 lat. W kwietniu 2017 roku do powszechnej świadomości doszły wiadomości o zatrzymaniach ponad setki osób (głównie mężczyzn) podejrzewanych o homoseksualizm. Informowano również o ofiarach śmiertelnych i tajnych więzieniach, w których to osoby te miały być torturowane i przesłuchiwane.

Tym razem według informacji rosyjskiej „Nowej Gaziety” (ros. Новая Газета) oraz portalu informacyjnego Meduza.io czeczeńskie służby pod koniec 2018 roku zatrzymały około 40 osób homoseksualnych (choć liczby tej nie można dokładnie określić). Kolejna fala zatrzymań rozpoczęła się od aresztowania administratora jednej z grup LGBT na portalu społecznościowym VKontakte. Przetrzymywani prawdopodobnie znajdują się mieście Argun. Zatrzymano zarówno kobiety, jak i mężczyzn. Kilka osób zaginęło w niewyjaśnionych okolicznościach, w wyniku tortur życie straciły zaś 2 z nich.

Apel do społeczności LGBT

W rosyjskich mediach społecznościowych pod koniec zeszłego tygodnia rozpowszechnił się apel skierowany do środowisk LGBT, by w miarę możliwości jak najszybciej opuścić tereny Czeczenii. Aktywiści w swoim tekście skierowanym do homoseksualistów zamieszkałych w Republice Czeczeńskiej  nazwali działania władz jako „polowanie na gejów”. Na rosyjskiej platformie społecznościowej opublikowano komunikat: „Prosimy wszystkich wciąż pozostających na wolności, by wzięli tę wiadomość na poważnie i opuścili teren republiki najszybciej, jak to możliwe”.

Homoseksualna łapanka

Osoby, które są zatrzymywane przez czeczeńskie służby, są zmuszane do oddawania swoich dokumentów i podpisywania pustego formularza. Jak informuje Igor Koczetkow, przewodniczący organizacji LGBT Network (link do strony organizacji): „Lokalna policja robi wszystko, co może, by zapewnić, że [osoby LGBT] nie wyjadą z terenów autonomicznej republiki i nie będą mogły starać się o pomoc sądową”.

Rzecznik szefa Republiki Czeczeńskiej Ramzana Kadyrowa, Alwi Karimow odparł zarzuty wystosowywane przeciwko władzom republiki. Stwierdził, iż na Północnym Kaukazie niemożliwe jest zabijanie homoseksualistów, gdyż takich osób w ogóle nie ma w Czeczenii. W podobnym tonie w maju ubiegłego roku wypowiadał się rosyjski minister sprawiedliwości Aleksandr Konowałow przed Radą Praw Człowieka ONZ, odnosząc się do śledztwa prowadzonego w tej sprawie przez rosyjskie władze.

W ubiegłym roku według donosów „Nowej Gaziety” w Czeczenii oprócz zatrzymań, dokonano również szeregu nielegalnych egzekucji osób podejrzewanych o homoseksualizm. Jak donosi gazeta, od wiosny 2017 roku z terenów republiki w związku z represjami mogło uciec już co najmniej 300 osób. Część z nich opuściła również tereny Rosji.

 

Sprawdź jakie zmiany zachodzą w Macedonii.

 

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.