Jeden z architektów stanu wojennego Czesław Kiszczak zmarł dziś w Warszawie. Były szef MSW miał 90 lat.

Czesław Kiszczak urodził się 19 października 1925 r. Był m.in. szefem Wojskowej Służby Wewnętrznej. W 1981 r. został szefem MSW, był jednym z najbliższych współpracowników Wojciecha Jaruzelskiego. W latach 1986 – 1990 działał w Biurze Politycznym KC PZPR. Podczas wprowadzania stanu wojennego i pacyfikacji protestów w kopalniach „Manifest Lipcowy” i „Wujek” kierował Ministerstwem Spraw Wewnętrznych. Od 2 do 24 sierpnia 1989 roku pełnił funkcję premiera, zaś w latach 1989-90 był wicepremierem.

W roku 2012 skazany na karę 2 lat w zawieszeniu za udział w grupie przestępczej o charakterze zbrojnym pod wodzą Wojciecha Jaruzelskiego. Sąd wymierzył mu karę 4 lat pozbawienia wolności (obniżoną o połowę na mocy amnestii) i zawiesił jej wykonanie na 5 lat.
IPN zarzucał też Kiszczakowi przekroczenie uprawnień przez utrudnianie i kierowanie na fałszywe tory śledztwa w sprawie śmiertelnego pobicia przez milicję Grzegorza Przemyka w 1983 r. Śledztwo w tej sprawie umorzono.

Jestem zasmucony. Nie dlatego, że odszedł, ale dlatego, że ten komunistyczny zbrodniarz nie został skutecznie skazany w III RP mimo twardych dowodów jego przestępczej działalności – mówił na antenie Telewizji Republika prezes Fundacji „Łączka” Tadeusz Płużański.