foto: commons.wikimedia.org

Z okazji 35. rocznicy powstania „Solidarności Walczącej” w Pałacu Prezydenckim odbyła się dziś uroczystość wręczenia zasłużonym działaczom odznaczeń państwowych.

„Stoję tutaj dzisiaj przed państwem z wielkim wzruszeniem, bo to dla mnie kolejny raz, kiedy mam możliwość odznaczenia w imieniu Rzeczypospolitej Polskiej, właściwie tylko przekazania państwu w imieniu RP odznaczeń i wyrazów wielkiego szacunku i podziękowania od Polski, od mojego pokolenia, od młodszych, za wolność, którą dzisiaj mamy, a którą państwo swoją niezłomnością wywalczyliście. I przed rokiem 1980 – bo wielu z państwa już wtedy prowadziło działalność opozycyjną – i w roku 1980, kiedy rodziła się ‘Solidarność’” — powiedział prezydent Duda.

„’Solidarność Walcząca’ mówiła, że będziemy stawać na ulicach i prowadzili ostrą i aktywną działalność, mimo represji władzy. Będziemy Cię Polsko nieść jak żagiew, jak płomienie, ale chcemy Cię donieść do wolności, bo nas nie interesują rozwiązania połowicznego PRL-u. Prawda jest taka, że wielu tego nie czuło. Byłem dzieckiem, ale pamiętam to doskonale. Wiele osób nie czuło, że możliwe jest, aby komuna upadła, żeby nastąpił rozpad ZSRR. Wielu ludzi w 1982 roku powiedziałoby, że to śmiech na sali. Niemożliwe okazało się możliwe, dzięki postawie takich ludzi, jak wy” — stwierdził.

„Właściwie nie chcieliście żadnego kompromisu, nie godziliście się na to. Nie byliście wśród tych, którzy popierali działania związane z okrągłym stołem, bo uważaliście, że to rozwiązanie połowiczne, że to pójście na kompromis. Prawda jest taka, że było to rozwiązanie połowiczne, czego dowiodły połowicznie wolne wybory w 1989 roku i operacja SB, prowadzona przeciwko ludziom ‘Solidarności Walczącej’, która została zamknięta dopiero w lutym 1990 roku. Dlatego mówimy, że w 1989 roku komunizm upadł teoretycznie i teoretyczna była wolność Polski. Dziś powoli pozbywamy się złogów PRL-u” — podkreślił.

„Cieszę się, że bohaterom mojego dzieciństwa, bohaterom wolnej Polski mogę dziś podziękować. Jestem ogromnie wzruszony i jest to dla mnie wielki zaszczyt” — zakończył.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.