Kadr z filmu Chłopi/autor: Małgorzata Kuźnik

Ruszyły pierwsze zdjęcia do nowej adaptacji filmowej dzieła Władysława Stanisława Reymonta pod tytułem “Chłopi”. Bez wątpienia będzie to wyjątkowa produkcja, ponieważ powstaje w formie filmu animowanego. Jest to nowy projekt Doroty Kobieli, która reżyserowała jeden z najgłośniejszych polskich filmów ostatnich lat – “Twój Vincent”. To właśnie za jego produkcję otrzymała między innymi w 2018 roku nominację do Oscara. “Chłopi” powstają przy wykorzystaniu tej samej techniki malarskiej, co opowieść o van Goghu. Czy nowa adaptacja nagrodzonej Noblem powieści Reymonta odniesie taki sam sukces? Z pewnością tego dowiemy się już w 2022 roku, gdy film trafi do kin.

Nowi “Chłopi” – jak wygląda produkcja tego nietypowego filmu?

Podobnie, jak miało to miejsce przy realizacji filmu “Twój Vincent”, za produkcję “Chłopów” odpowiedzialne jest studio animacji BreakThru Films. Film powstanie w technice animacji malarskiej, a artyści wykonujący obrazy będą wzorowali się na malarstwie z okresu Młodej Polski. W związku z tym na ekranie będziemy mogli zobaczyć nawiązania do dzieł Józefa Chełmońskiego, Ferdynanda Ruszczyca, czy Leona Wyczółkowskiego. Producent liniowy studia BreakThru Films Tomasz Wochniak zdradza szczegóły powstawania produkcji:

“Sceny początkowo nakręcimy z aktorami, zdjęcia potrwają 36 dni. Następnie każdą klatkę ręcznie namalujemy jako obraz olejny, łącznie powstanie ok. 72 tys. klatek. By tego dokonać, w projekcie weźmie udział ponad 50 malarzy pracujących w trzech studiach: głównym w Sopocie, w Serbii oraz na Ukrainie”
 • W rolę głównej bohaterki powieści – Jagny, wcieli się Kamila Urzędowska. Na ekranie zobaczymy także Mirosława Baka (Boryna), Ewę Kasprzyk (Dominikowa), Roberta Gulaczyka (Antek), Sonię Mietielica (Hanka) i Andrzeja Konopkę (Wójt). Prawdopodobnie w “Chłopach” zagra również Małgorzata Kożuchowska i Julia Wieniawa.

  Ścieżkę dźwiękową do filmu “Chłopi” stworzy producent Łukasz L.U.C. Rostkowski przy współpracy z Rebel Babel Film Orchestra. Aby w pełni oddać wyjątkowy klimat powieści, producent zapowiada, że muzyka do filmu będzie czerpała inspiracje z tradycyjnych polskich pieśni i instrumentów ludowych. Jej próbkę możemy usłyszeć w zwiastunie koncepcyjnym “Chłopów”, który kilka dni temu pojawił się w sieci:

  Historia opowiedziana z zupełnie nowej perspektywy

  “Chłopi” Doroty Kobieli będą przede wszystkim opowieścią o kobietach. Unikalna wiejska wspólnota opisana w dziele Reymonta ma być pretekstem do opowiedzenia uniwersalnej historii o tragicznej miłości i realiach życia w małej społeczności, w której każdy ma swoje ściśle określone miejsce, a wyjście poza schemat grozi wykluczeniem i upokorzeniem. W związku z tym to właśnie tragiczna postać Jagny będzie najważniejsza w tej adaptacji.

  “Po latach pracy nad filmem o Vincencie van Goghu poczułam silną potrzebę, by opowiedzieć o kobietach: ich zmaganiach, pasji i sile. Pociąga mnie świat, który już nie istnieje. Szukałam też intrygującej i silnej bohaterki. Wszystko to odnalazłam w “Chłopach” – tak mówi o swojej nowej produkcji Dorota Kobiela.

  Sprawdź koniecznie:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.