Nasza skóra każdego dnia wystawiona jest na szkodliwe działanie czynników zewnętrznych. Silny wiatr, ujemne temperatury, bardzo suche powietrze, wszechobecne zanieczyszczenia środowiska czy promieniowanie ultrafioletowe – wszystkie te czynniki mogą przyczynić się do pogorszenia wyglądu i stanu naszej cery. Nawet jeśli na naszej skórze na pierwszy rzut oka nie widać żadnych oznak starzenia, warto pamiętać, że niezależnie od wieku wymaga ona odpowiedniego nawilżenia. Stąd warto sięgać po produkty, które w swoim składzie zawierają kwas hialuronowy. Poznaj jego najważniejsze właściwości i sprawdź, który krem na dzień sprawdzi się w Twoim przypadku.

Kwas hialuronowy – dowiedz się więcej

Kwas hialuronowy już od wielu lat cieszy się niesłabnącą popularnością jako składnik wielu kosmetyków pielęgnacyjnych. Na czym jednak polega jego fenomen i dlaczego tak ważne jest dostarczanie go naszej skórze? 

Zacznijmy więc od początku. Kwas hialuronowy jest związkiem chemicznym, który w naturalny sposób występuje w naszym organizmie. Najwięcej jest go w skórze, jednak znajduje się także w mazi stawowej, ciele szklistym oka czy ścianach naczyń krwionośnych. Kwas hialuronowy przede wszystkim odpowiada za właściwe nawilżenie skóry, a także za jej jędrność, napięcie i gładkość. Niestety, około 25. roku życia, kiedy w naszym organizmie zaczynają zachodzić pierwsze procesy starzenia, ilość kwasu hialuronowego ulega stopniowemu zmniejszaniu.

Właściwości kwasu hialuronowego

Dlaczego kwas hialuronowy ma tak duże znaczenie dla wyglądu naszej skóry? Ten związek chemiczny posiada silnie higroskopijne właściwości. W odpowiednich warunkach jego cząsteczki mogą powiększać swoją objętość 1000-krotnie, a pojedyncza cząsteczka jest w stanie związać nawet 250 cząsteczek wody. Stąd częste porównanie kwasu hialuronowego do gąbki. Wiąże on wilgoć w skórze właściwej i dodatkowo chroni przed jej nadmierną utratą.

To właśnie dzięki swoim dobroczynnym właściwościom kwas hialuronowy stanowi tak popularny składnik zarówno kremów do twarzy, maseczek czy balsamów do ciała. 

Kwas hialuronowy – dla kogo?

Kwas hialuronowy to związek chemiczny, który jest bardzo bezpieczny dla naszej skóry. Nie podrażnia jej i nie wywołuje alergii. Stąd w przeciwieństwie do wielu innych kwasów może być bez przeszkód stosowany przez cały rok, zarówno w porannej, jak i wieczornej pielęgnacji.

Kto powinien używać kwasu hialuronowego? Dzięki swojemu łagodnemu działaniu w stosowaniu tego produktu nie ma większych ograniczeń wiekowych. Mogą sięgać po niego zarówno kobiety z cerą suchą i dojrzałą, jak i osoby w wieku nastoletnim, które chcą zapewnić swojej skórze odpowiednią dawkę pielęgnacji. Poza tym kwas hialuronowy jest polecany:

  • skórze bardzo suchej, odwodnionej;
  • jako profilaktyka przeciwstarzeniowa w każdym wieku;
  • kobietom przechodzącym menopauzę;
  • przy pielęgnacji okolic oczu;
  • w przypadku skóry, która często narażona jest na działanie promieni ultrafioletowych, a także czynników, które mogą uszkadzać naturalną barierę skóry;
  • w przypadku osób, które pracują w mocno ogrzewanych lub klimatyzowanych pomieszczeniach.

Możesz mieć pewność, że stosując krem na dzień lub na noc z kwasem hialuronowym, szybko zauważysz, że Twoja skóra jest lepiej nawilżona, wypoczęta, pełna blasku, a delikatne zmarszczki mimiczne są wygładzone.

Krem na dzień – jaki wybrać?

Krem na dzień powinien stanowić podstawowy kosmetyk pielęgnacyjny. Niezależnie od tego, czy nosimy makijaż czy nie, nigdy nie powinniśmy zapominać o jego aplikacji tuż po porannym oczyszczaniu twarzy. Rezygnując z regularnego stosowania kremu na dzień, narażamy swoją skórę na przesuszenie, a także podrażnienia. Oprócz tego uszkodzeniu może ulec warstwa hydrolipidowa skóry, co może spowodować powstawanie niedoskonałości.

Krem na dzień z kwasem hialuronowym to bardzo dobre rozwiązanie dla osób, które odpowiednio wcześnie chcą przeciwdziałać oznakom starzenia. Aby aplikacja tego produktu była komfortowa, warto sięgać po kremy na dzień o lekkiej konsystencji, która szybko się wchłania. Dzięki temu taki produkt z powodzeniem będziemy mogli zastosować jako bazę pod makijaż.

 

 

Źródło: Artykuł partnerski