Leasing należy do najpopularniejszych sposobów finansowania inwestycji przez przedsiębiorców. Umożliwia im korzystanie z wybranego środka trwałego na zasadach określonych w umowie i pod warunkiem regularnego opłacania rat. Według danych z raportu „Leasing Index”, 35% polskich firm z sektora MŚP wzięło chociaż raz jakiś przedmiot w leasing.

Przedstawiamy najważniejsze zalety i korzyści, które wpływają na opłacalność leasingu w biznesie. Odpowiadamy również na pytanie, czy ta forma finansowania ma jakieś wady.

Zróżnicowana oferta firm leasingowych

Firmy leasingowe finansują różnego rodzaju środki trwałe, m.in. samochody osobowe, dostawcze i ciężarowe, wyposażenie biurowe, maszyny rolnicze, sprzęt medyczny, komputery, maszyny przemysłowe, panele fotowoltaiczne czy urządzenia czyszczące. Istnieje możliwość wzięcia w leasing zarówno nowych, jak i używanych przedmiotów różnych marek, w tym sprowadzonych z zagranicy.

Łatwa dostępność

Z leasingu mogą korzystać firmy z różnych branż – bez względu na formę prowadzenia działalności czy status VAT. Większość leasingodawców udziela finansowania przedsiębiorcom, którzy funkcjonują na rynku od co najmniej 6 miesięcy – warunku tego nie muszą spełniać innowacyjne start-upy z branży IT w formie jednoosobowej działalności gospodarczej. Może również pojawić się wymóg wieku wnioskodawcy, np. minimum 25 lat.

Brak czasochłonnych formalności

Leasing można otrzymać przy zastosowaniu uproszczonej procedury weryfikacyjnej. Dzięki temu formalności są znacznie mniej skomplikowane i czasochłonne w porównaniu do kredytu. Przedsiębiorca nie musi wykazywać wysokiej zdolności kredytowej poprzez okazywanie szeregu dokumentów finansowych oraz zaświadczeń z instytucji – wystarczy, że przedstawi oświadczenie o wynikach finansowych swojej firmy. Pozwala to uzyskać decyzję o przyznaniu leasingu nawet w dniu złożenia wniosku.

Nieduża wpłata własna

Leasing jest dostępny przy niewysokim wkładzie własnym, a nawet bez opłaty wstępnej. Dzięki temu przedsiębiorca unika zamrażania kapitału. Może opłacać nieduże, odpowiednio rozłożone w czasie raty z bieżących przychodów swojej firmy.

Elastyczne warunki umowy

Leasingodawcy zapewniają sporą elastyczność zawieranych z klientami umów. Dostosowują do potrzeb przedsiębiorcy m.in. wysokość rat i czynszu inicjalnego, harmonogram spłaty, kwotę wykupu czy okres umowy. Leasingobiorcy terminowo spłacający raty mogą zmieniać ich wysokość oraz harmonogram płatności nawet w trakcie leasingu. Dzięki temu dostosują sposób spłaty przedmiotu do swojej bieżącej sytuacji finansowej.

Możliwość korzystnego wykupu

Po uregulowaniu wszystkich zobowiązań w ramach umowy leasingu operacyjnego przedsiębiorca może zdecydować się na wykup. Pozwoli mu to przejąć na korzystnych warunkach prawo własności do przedmiotu oraz uniknąć przestoju w firmie. Istnieje także możliwość zrezygnowania z wykupu i zwrócenia danej rzeczy finansującemu. Dzięki temu nie trzeba poświęcać czasu na sprzedaż używanego przedmiotu, a także można wziąć w leasing kolejny, nowszy i bardziej funkcjonalny model.

Legalna optymalizacja podatkowa

Z leasingiem wiąże się wiele korzyści podatkowych. Firmy, które korzystają z tej formy finansowania mogą zmniejszać swoje zobowiązania względem urzędu skarbowego, zaliczając w koszty uzyskania przychodu, m.in., uregulowane raty, czynsz inicjalny i koszty wykupu.

Dodatkowe usługi w pakiecie

Oferta leasingu może zawierać pakiet usług dodatkowych, np. serwis, przeglądy, sezonowa wymiana opon i wycieraczek, ubezpieczenie, karta paliwowa czy samochód zastępczy. Przedsiębiorca korzystający z oferty leasingu full service zyskuje sporą przewidywalność kosztów, które nie wzrosną na skutek przykrych zdarzeń, np. awarii przedmiotu, wypadku czy stłuczki.

Brak wpływu na zdolność kredytową

Leasing w żadnym stopniu nie wpływa na zmniejszenie zdolności kredytowej firmy. Dzięki temu może ona sfinansować inne ważne inwestycje za pomocą kredytu.

Wady

Z umową leasingową wiążą się tylko nieliczne wady. Można do nich zaliczyć brak prawa własności do przedmiotu przez cały okres trwania umowy – aż do momentu wykupu formalnym właścicielem pozostaje firma leasingowa. Może ona wymagać od przedsiębiorcy określonego sposobu użytkowania przedmiotu, np. zakazać jego tuningu, udostępniania osobom trzecim czy wyjazdu samochodem za granicę.

 

 

Źródło: Artykuł sponsorowany