Czy odbędą się procesje podczas Bożego Ciała?
Czy odbędą się procesje podczas Bożego Ciała?

11 czerwca w kościołach odbędą się uroczystości Bożego Ciała. Jest to związane również z procesją, w której rokrocznie udział bierze tysiące Polaków. Biskupi mają jednakże odmienne zdania odnośnie tego wydarzenia – jedni stanowczo odwołują, inni zaś zachęcają.

Co roku tłumy ludzi gromadziły się podczas procesji do czterech ołtarzy w dniu Bożego Ciała. Według rządowych zaleceń, podczas czwartego etapu rozmrażania gospodarki możliwe są zgromadzenia do 150 osób. Przez obostrzenia wiele diecezji zachęca do odpuszczenia sobie w tym roku udziału w tłumnych procesjach. Diecezje zachęcają do niewielkich przykościelnych procesji, umożliwiających zachowanie dystansu społecznego. Jeśli zbierze się natomiast większa liczba uczestników, wtedy powinni oni mieć na sobie maseczki. „Biorąc pod uwagę aktualną sytuację epidemiologiczną, zalecam, aby księża proboszczowie zorganizowali procesję Bożego Ciała do czterech ołtarzy na terenie przykościelnym. Nie powinny one odbywać się między parafiami” – pisze biskup Romuald Kamiński. Biskup nakłania jednak, by w tym dniu umożliwić wiernym adorację Najświętszego Sakramentu w formie prywatnej.

Powszechna zgoda wśród księży

“Mając na uwadze trwający w Polsce stan epidemii a także nowe decyzje władz państwowych, zezwalające aby w zgromadzeniach poza budynkami mogło uczestniczyć maksymalnie do 150 osób, zmuszeni jesteśmy zrezygnować w tym roku z tradycyjnej procesji Bożego Ciała ulicami parafii. W związku z tym zarządzam aby procesje Bożego Ciała na terenie Diecezji Łomżyńskiej zorganizować tylko na terenie przykościelnym. Tradycyjną procesję ulicami parafii należy zastąpić procesją wokół kościoła parafialnego do przygotowanych ołtarzy. Mając na względzie zalecenia sanitarne władz państwowych (szczególnie zachowanie dystansu społecznego i obowiązku zakrywania ust i nosa), proszę zachęcić parafian do uczestnictwa w tej formie Bożego Ciała poprzez modlitwę w świątyni, ale również obecność na terenie przykościelnym” – taką informację przeczytać można na stronie diecezji łomżyńskiej.

  • Z owej decyzji wyłamuje się arcybiskup Marek Jędraszewski. Jako jeden z nielicznych nakłania wiernych do licznego udziału w procesjach. Według niego, obecne przepisy odnośnie zgromadzeń nie należy stosować w stosunku do uroczystości kościelnych.

     

     

    Przeczytaj o tym, co zrobić żeby dostać 1000 złotych na wakacje tutaj: https://parezja.pl/jakie-warunki-nalezy-spelnic-by-dostac-1000-zlotych-na-wakacje/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here