Jak wynika z najnowszych doniesień Korea Północna może przygotowywać się do wystrzelenia nowej rakiety. Jak informuje portal BBC News zdjęcia satelitarne ośrodka badawczego Sanumdong na przedmieściach Pjongjangu mogą sugerować, że Korea przygotowuje się do wystrzelenia rakiety bądź satelity. Jak się okazuje jednak przywódca Kim Dzong Un na ostatnim spotkaniu z Donaldem Trumpem obiecał wstrzymanie testów broni nuklearnej. 

 

Zdjęcia satelitarne nie kłamią 

Eksperci ds. bezpieczeństwa na zdjęciach satelitarnych opublikowanych przez amerykańskie radio publiczne NPR zauważają ślady oraz zwiększoną ilość obiektów, które mogą wskazywać na znacznie zwiększoną aktywność pracy całego ośrodka, w którym to jak wiadomo Korea gromadzi znaczną ilość swoich pocisków balistycznych. Również południowokoreańskie służby wywiadowcze potwierdziły odbudowę wyrzutni rakietowej przez Kore Północną. Jak donosi agencja Reuters to właśnie tam został opracowany i stworzony międzykontynentalny pocisk balistyczny, Hwasong -15, dysponujący sporym dystansem, bo aż 13 000 km. Analitycy jednak uspokajają i twierdzą, że bardziej prawdopodobne jest to, że na przedmieściach Pjongjangu Koreańczycy szykują się do wystrzelenia satelity. Jak podkreśla również korespondentka BBC w Seulu Laura Bicker rakiety wykorzystywane w tym celu nie nadają się do użycia jako rakiety dalekiego zasięgu.

 

Co na to USA ?

USA oświadczyło, że nawet w przypadku działań zmierzających do wystrzelenia satelity i poczynienia tego kroku, będą one nie zgodne ze zobowiązaniami przywódcy Korei Północnej. Jak podkreśla prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump będzie rozczarowany w przypadku, gdy Korea wznowi testy broni jądrowej, lecz pozostaje na razie czekać i obserwować sytuacje. Choć nie zostało w całej sprawie podpisane żadne porozumienie to Trump cały wierzy w zapewnienia Kima dotyczące rezygnacji działań związanych z bronią nuklearną. Z kolei Amerykański doradca ds. bezpieczeństwa narodowego John Bolton twierdzi, że Korea musi liczyć się z większymi sankcjami. Jak twierdzi w przeciwnym razie może mieć spory problem z przeprowadzeniem samowolnie procesu denuklearyzacji.

Korea nie zamierza zaprzestać 

Źródło : wiadomości.wp.pl

 

A co na to druga strona? Według szefa agencji wywiadowczej Korei Północnej cały czas prowadzone są działania. Sun Hun na tajnym spotkaniu przyznał, iż pojazdy wojskowe w Sanumdong non stop dostarczały nowych dostaw i uzupełniały zapasy magazynów na przedmieściach Pjongjangu. Jak zdradził na spotkaniu z parlamentarzystami, Korea Północna przystąpiła do odbudowy infrastruktury na poligonie rakietowym Sohae w Tongczang – ri , który likwidację rozpoczęto po obietnicy przywódcy Korei Kima. Szef Agencji wywiadowczej nie chciał jednak zdradzać żadnych szczegółów dotyczących toczących się tam działań. Jak wynika z ustaleń informacje o odbudowie poligonu podały już na początku tego tygodnia dwa niezależne think tanki. Natomiast z ustaleń amerykańskiej grupy zajmującej się stałym obserwowaniem Korei Północnej o nazwie 38 North wynika, iż cała infrastruktura na polu rakietowym została odbudowana pomiędzy 16 lutego, a 2 marca. Jak wynika z raportów Center of Strategic and International Studies Pjongjang Korea północna dąży do szybkiej odbudowy bazy. Warto również zwrócić uwagę, że działania związane z demontażem bazy nuklearnej zostały wstrzymane przez Kore, gdy rozmowy ze Stanami Zjednoczonymi zatrzymały się i stanęły w miejscu. Wtedy też rozpoczęto natychmiastową odbudowę infrastruktury oraz dostawy.

Kolejne spotkanie przywódców

Źródło : abc11.com

Po pierwszym spotkaniu zakończonym fiaskiem, Donald Trupm spotkał się po raz drugi z przywódcom Korei Północnej. 27 lutego doszło do kolejnego spotkania na szczycie w Hanoi. Miało tam dojść do istotnych ustaleń dotyczących zbrojeń oraz sytuacji nuklearnej na świecie. Niestety i tym razem spotkanie zakończyło się niepowodzeniem i nie podjęto żadnej konkretnej decyzji dotyczącej denuklearyzacji Półwyspu Koreańskiego. Jednak zdaniem amerykańskiego urzędnika jest nadzieja i spora szansa na porozumienie w tej sprawie i to jeszcze za czasów panowania Donalda Trumpa.

 

Zobacz również nasz ostatni artykuł : https://parezja.pl/merkel-kontra-usa-kanclerz-niemiec-nie-chce-prowokowac-putina/

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.